Stworzenie konstrukcji dachu zawsze powinno zaczynać się od przygotowania pełnego projektu. Tylko w ten sposób można dokładnie zaplanować rozmieszczenie wszystkich elementów wraz ze wskazaniem grubości i długości poszczególnych desek konstrukcyjnych. Przejrzyj poniższy artykuł i poznaj podstawy więźby krokwiowej.

W Polsce najczęściej stosowane konstrukcje to dachy skośne jednospadowe lub dwuspadowe. Znacznie rzadziej pojawiają się dachy płaskie, które wymagają stworzenia dodatkowego odwodnienia konstrukcji. Jest też pewna forma, która pozwala znacznie ograniczyć koszty oraz czas potrzebny na wzniesienie konstrukcji. To więźba krokwiowa.

Z czego zbudowany jest dach? Podstawowe elementy

Dach to niezbędny element każdego domu, który zabezpiecza nieruchomość przed deszczem, śniegiem oraz utratą ciepła z pomieszczeń w sezonie grzewczym. Podstawowe elementy konstrukcji dachowej to: połać, więźba, kalenica, kosz, okap, naczółek, naroże oraz przyczółek.

Jest też kilka dodatkowych elementów, które można zaliczyć do elementów konstrukcji dachowej, czyli komin, system orynnowania i podbitkę. Niemniej jednak najważniejsza jest więźba dachowa oraz połać i poszycie dachu. Bez tych elementów nie da się wznieść trwałej i odpornej na czynniki atmosferyczne konstrukcji.

Czym jest więźba krokwiowa?

To konstrukcja charakteryzująca się prostotą i minimalizmem. Dachy wzniesione w ten sposób pozwalają znacznie przyśpieszyć proces budowy całego dachu. Niemniej jednak więźba krokwiowa w minimalistycznej formie może delikatnie ograniczać możliwości konstrukcyjne. W przypadku skomplikowanych i dużych dachów to niedopuszczalne.

Krokwie w takiej więźbie są połączone przy pomocy kalenicy i opierane na murłatach i belkach stropowych. To oznacza, że krokwie mają tylko dwa punkty podparcia, a sama konstrukcja nadaje się do zbudowania dachu dwuspadowego. Niestety brak elementów wzmacniających sprawia, że dach jest mniej stabilny.

A może potrzebujesz pomocy podczas montażu kalenicy dachowej? Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://roofchallenge.eu/artykul/kalenica-charakteryzacja-montaz/.

Więźba krokwiowa – wady i zalety

Więźba krokwiowa ma zarówno wady, jak i zalety. Minusem wzniesienia takiej konstrukcji będzie na pewno kiepski poziom stabilności, a także mniejsza trwałość w porównaniu do innych rodzajów więźby dachowej. Ograniczenia konstrukcyjne to prawdopodobnie jedyna z kluczowych wad takiego rozwiązania.

Atutami więźby krokwiowej jest minimalizm konstrukcyjny. Dodatkowo dach wzniesiony w ten sposób jest tani, a wszelkie prace montażowe można przeprowadzić szybko i bez wysokich kosztów.

Potrzebujesz więcej informacji na temat więźby krokwiowej? Sprawdź: https://roofchallenge.eu/artykul/wiezba-krokwiowa-charakteryzacja-na-co-zwrocic-uwage-kiedy-stosowac/.

Podsumowując: więźba krokwiowa opierająca się na kalenicach to dobry wybór, ale tylko w przypadku prostych i niewielkich konstrukcji dachowych, gdzie nie oddziałują duże obciążenia.

 

#materiałsponsorowany