Budowa trwałego i odpornego na zewnętrzne czynniki atmosferyczne poszycia dachowego wcale nie jest taka łatwa. Wznoszeniem konstrukcji dachów powinni zajmować się przede wszystkim profesjonaliści. Dlaczego? Otóż tylko kompleksowa wiedza, znajomość systemów dachowych oraz umiejętności są gwarancją trwałości zbudowanego obiektu.

Jeśli planujesz inwestycję w dom jednorodzinny, koniecznie musisz wiedzieć, jak wznieść całą konstrukcję oraz dach, aby budynek wytrzymał nawet najtrudniejsze warunki pogodowe. W tym celu przyda się dodatkowa wiedza na temat tego, czym są systemy dachowe, jak je stosować oraz dlaczego warto korzystać z profesjonalnych rozwiązań budowlanych.

Rodzaje folii dachowych – co warto wiedzieć?

Obecnie branża budowlana przechodzi prawdziwą rewolucję, chociażby ze względu na sporą konkurencję rynkową pośród producentów materiałów budowlanych i wykończeniowych. Nowoczesne folie dachowe to podstawowy element, jaki trzeba wykorzystać podczas wznoszenia konstrukcji dachu, niezależnie od typu budynku.

Najpowszechniejsze rodzaje folii, które stosuje się praktycznie na każdej budowie to:
  • folie wstępnego krycia,
  • folie paroprzepuszczalne,
  • folie paroizolacyjne.

Warto też dodać, że poszczególne odmiany dzielimy też na materiały niskoparoprzepuszczalne oraz wysokoparoprzepuszczalne. To podstawowy podział, który warto znać przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac związanych ze wzniesieniem oraz zabezpieczeniem drewnianej konstrukcji dachowej.

Takie materiały można zaliczyć do kategorii membran dachowych, które stosuje się głównie w celu ochrony konstrukcji i całego budynku przed oddziaływaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Folie i membrany dachowe a termoizolacja budynku – to podstawa!

Wybór odpowiedniego materiału do zabezpieczenia całej konstrukcji dachu to podstawa, aby mieć pewność, że budynek będzie przez wiele lat chroniony przed zewnętrznymi czynnikami takimi, jak: deszcz, śnieg, wilgoć oraz skrajnie zmienne temperatury. Zanim zdecydujesz się zamówić i zamontować folie dachowe, weź pod uwagę:

  • grubość materiału,
  • sposób montażu,
  • poziom odporności na promienie UV,
  • wskaźnik paroprzepuszczalności oraz paroszczelności,
  • cenę.

Najważniejsze jest to, aby wybrać taką folię na dach, która znajdzie jak najszersze zastosowanie w konkretnej nieruchomości. W dzisiejszych czasach dobra izolacja
to podstawa, szczególnie jeśli chodzi o utrzymanie komfortu cieplnego w pomieszczeniach.
A zatem folia dachowa powinna izolować i redukować straty ciepła z budynku.

Jak montować membrany i folie dachowe? Krótki poradnik

Montaż folii dachowej nie jest skomplikowany, ale wymaga posiadania kilku narzędzi oraz, chociażby podstawowych umiejętności dekarskich lub budowlanych. Pierwszy krok
to nałożenie warstw folii na zakładkę, aby konstrukcja była szczelna.

W drugim kroku należy upewnić się, że warstwa folii dachowej nie jest w żadnym miejscu uszkodzona. Trzeci krok to pokrycie folii dachówką lub innym poszyciem dachowym, które zabezpieczy folię przed uszkodzeniami.