Żelazko jest nieodłącznym elementem wyposażenia w większości gospodarstw domowych, a jego zastosowanie pomaga w utrzymaniu estetyki tekstyliów oraz ubrań. Wybór odpowiedniego żelazka nie może być jednak przypadkowy. Jeśli chcemy kupić urządzenie, które ułatwi nam codzienną pracę i pomoże uzyskać jak najlepsze rezultaty wyprasowanej tkaniny, musimy rozważnie przemyśleć wybór. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę, jakie rodzaje żelazek możny spotkać na rynku oraz które parametry są najistotniejsze.

Rodzaje żelazek dostępnych w sprzedaży

Bez dobrego żelazka trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie, nic więc w tym dziwnego, że producenci prześcigają się w oferowaniu różnego rodzaju funkcjonalności i ułatwień. Dużą popularnością cieszą się żelazka parowe, które.wytwarzają parę. Użycie pary podczas prasowania pomaga w skutecznym usuwaniu zagnieceń na tkaninach, co z pewnością przekłada się na lepsze rezultaty prasowania. W zależności od rodzaju tkaniny można regulować ilość emitowanej pary.

Niestety nie wszystkie tkaniny można prasować z użyciem pary. Jedwab czy kaszmir nie tolerują wilgoci, pozostaje więc nam albo prasowanie bez pary, albo wybór żelazka bezparowego. Żelazka bezparowe jak sama nazwa nie wydzielają pary. Na rynku dostępne są również bardziej zaawansowane wersje żelazek parowych z generatorem pary. Dzięki temu, że posiadają oddzielny zbiornik na wodę i generują znacznie większą ilość pary niż tradycyjne żelazka, co ułatwia prasowanie trudnych tkanin. 

Kolejnym ciekawym modelem wartym uwagi są żelazka pionowe. Najczęściej występują one w postaci parownic do ubrań. Parownica do ubrań generuje gorącą parę, która jest wydmuchiwana z dyszy bezpośrednio na ubranie lub tkaninę. Para przenika włókna tkaniny, prostując ją i przywracając świeży wygląd. Parownice do ubrań są zwykle małe i przenośne, co sprawia, że są łatwe do przechowywania i używania w domu oraz podczas podróży.

Istotne parametry żelazka

Rodzaj żelazka to tylko jeden z parametrów, jaki warto wziąć pod uwagę wybierając właściwy model. Istotna jest również moc, wydajność, pojemność zbiornika na wodę, materiał, z jakiego została wykonana stopa żelazka, kształt urządzenia czy dodatkowe funkcje.

To od mocy żelazka zależy tempo jego nagrzewania się. Im jest większa, tym szybciej urządzenie osiąga zamierzoną temperaturę. Jednak szybsza gotowość do pracy to nie wszystko, potężniejsza jednostka ma również zdolność efektywniejszego generowania pary. Para pomaga przy prasowaniu wyjątkowo pogniecionej odzieży, a także materiałach, które z natury są trudne do rozprasowania, jak choćby len. Warto jednak pamiętać, że moc żelazka nie ma wpływu na sam zakres temperatur sprzętu. Temperaturę dobiera się indywidualnie do rodzaju materiału prasowanego materiału. Chociaż na rynku dostępne są żelazka Braun z technologią iCare, która zapewnia odpowiednią temperaturę dla każdego rodzaju tkanin, bez konieczności zmiany ustawień w trakcie prasowania


Wybierając żelazko z większą mocą, nie możemy zapominać o aspekcie związanym z większym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Dlatego, zanim podejmiemy decyzję o zakupie, warto zrobić dokładne rozeznanie, aby dowiedzieć się, jak dużą ilość energii elektrycznej będzie zużywać nasze żelazko podczas pracy. Obecnie żelazko o mocy 2000 W to podstawa. Na rynku dostępne są urządzenia również o mocy nawet 3000 W. W Moc 3000  wyposażone są chociażby żelazka philips. Nie trzeba długo czekać aby żelazko było gotowe do użycia. Jeśli masz do prasowania trudniejsze tkaniny, takie jak jeansy czy grube tkaniny, żelazko o wyższej mocy może być bardziej efektywne w usuwaniu zagnieceń.

Najpopularniejsze rodzaje stóp w żelazkach

  • Ceramiczna: Bez wątpienia jest to jedna z najczęściej wybieranych opcji. Stopa ceramiczna cechuje się dużą odpornością na zarysowania i doskonałym poślizgiem po tkaninach. Pomimo pewnych trudności w czyszczeniu (nie każda powłoka ceramiczna znosi tarcie druciakiem czy solą), użytkownicy często wybierają żelazko ze stopą ceramiczną
  • Teflonowa: Mniej popularna, ale wciąż doceniana ze względu na komfort użytkowania. Doskonale prowadzi się po tkaninach i nie powoduje tzw. świecenia tkanin. Jednak jej delikatna powierzchnia może łatwo ulec zarysowaniom i przypaleniu.
  • Stalowa/aluminiowa: Charakteryzują się bardzo szybkim nagrzewaniem i łatwością prasowania. Jednak takie żelazka wymagają ostrożności w użytkowaniu, są trudne w czyszczeniu i łatwo ulegają przypaleniu.
  • Szklana: Zwykle znajdziemy je w produktach wyższej klasy. Ceramiczne szkło jest niezwykle odporne na uszkodzenia, szybko się nagrzewa i doskonale ślizga po tkaninach.
  • Szafirowa: To rozwiązanie uważane za nowoczesne i skuteczne, ale za które trzeba więcej zapłacić. Jest wyjątkowo odporne na uszkodzenia i zarysowania, a nawet można ją czyścić gąbką drucianą. Chociaż zawiera tylko niewielką ilość szafiru, jest znacznie bardziej wytrzymała na zarysowania niż stal.

Przydatne funkcje w żelazkach

Podczas zakupu warto się również przyjrzeć dodatkowym funkcjom, jakie są dostępne w danym urządzeniu.Przydatna może okazać się:

  • funkcja automatycznego wyłączania po pewnym czasie bezczynności,
  • funkcja regulacji temperatury — umożliwia dostosowanie temperatury do rodzaju tkaniny. Niektóre żelazka posiadają także funkcję precyzyjnego ustawienia temperatury.
  • funkcja ochrony przed kapaniem -zapobiega kapaniu wody na tkaninach podczas prasowania.
  • funkcja samooczyszczania — pomaga w utrzymaniu żelazka w czystości, usuwając osadzający się kamień. Żelazka tefal mają specjalny filtr antywapienny, który wychwytuje kamień, wydłużając żywotność urządzenia.
  • funkcja pamięci temperatury — pozwala na zachowanie ustawionej temperatury, co jest przydatne, gdy prasujesz różne rodzaje tkanin.

Podsumowując, zakup żelazka zależy jest od indywidualnych potrzeb i preferencji. Przed podjęciem decyzji warto przeczytać recenzje i porównać różne modele, funkcjonalności urządzenia, aby znaleźć żelazko, które spełni oczekiwania.