Płyty gazowe kojarzą się nam przede wszystkim z rozwiązaniami otwartopalnikowymi, których działanie jest tożsame z działaniem tradycyjnej kuchenki gazowej. Tymczasem na rynku dostępne są znacznie bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia, dzięki którym możemy korzystać z zalet gotowania a gazie, jednocześnie ciesząc się atrakcyjnym designem i komfortem użytkowania płyty ceramicznej.

Płyta gazowa ceramiczna to rozwiązanie, które idealnie sprawdza się w mieszkaniach, domach, obiektach rekreacji indywidualnej, a także w podróży. Korzystają z niego miłośnicy caravaningu i jachtingu. Jak działa?

Płyta gazowa ceramiczna

Płyta gazowa ceramiczna działa na zasadach podobnych do tradycyjnej płyty gazowej, z tą różnicą, że palniki ukryte są pod powierzchnią płyty ceramicznej. Użytkownik nie ma więc styczności z otwartym ogniem. W wyniku spalania gazu wytwarzane jest ciepło. Ciepło to przenika przez szybę ceramiczną i jest przekazywane do naczynia, w którym gotowane są potrawy.

Spalanie gazu pod szkłem wpływa nie tylko na bezpieczeństwo użytkowników, ale również wyższą wydajność samego urządzenia. W praktyce oznacza to szybsze przygotowywanie potraw i niższe zużycie gazu. Otwarty płomień oddaje ciepło do otoczenia, przez to tylko część spalanego gazu jest wykorzystywana do gotowania. Płomień pod szkłem przekazuje całe ciepło do pola grzejnego, eliminując te straty.

Czy płyta gazowa ceramiczna może być zasilana gazem z butli?

Urządzenie zostało zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby oferować wszechstronne działanie. Dotyczy to także źródła gazu zasilającego kuchenkę. Płyta ceramiczna może być zasilana gazem z sieci miejskiej, jak również gazem z butli. W praktyce oznacza to możliwość korzystania z „gazu pod szkłem” w dowolnym miejscu, w domu, na campingu czy na jachcie.

Czy płyta gazowa ceramiczna wymaga stosowania specjalnych garnków?

Kuchenki indukcyjne przyzwyczaiły nas do tego, żeby zwracać uwagę na rodzaj stosowanych garnków. Gaz pod szkłem oferuje w tym aspekcie całkowitą dowolność, dzięki czemu inwestując w nową płytę grzejną do kuchni nie musimy rezygnować z przygotowywania posiłków w swoich ulubionych garnkach. Ponadto wybrane modele płyt gazowych ceramicznych posiadają pola grzejne o różnych rozmiarach. To umożliwia jednoczesne efektywne wykorzystanie wszystkich palników. Co ważne, pola grzejne działają niezależnie od siebie. Każde posiada indywidualne sterowanie mocą z możliwością natychmiastowego wyłączenia.