Jesień to czas intensywnych prac ogrodowych, wymagających odpowiedniego przygotowania do przymrozków zarówno samej działki, jak i rosnących drzew, krzewów.  W miarę skracania się dni i zmniejszania ilości światła słonecznego, drzewa tracą swoje liście, które z czasem zaczynają gnić. Konieczne jest więc regularne usuwanie opadających liści, aby ogród nie tylko prezentował się estetycznie, ale również był miejscem bezpiecznego wypoczynku. Jak szybko i skutecznie pozbyć się liści w ogrodzie? Pomocna będzie dmuchawa do liści a może odkurzacz? Co potem zrobić z odpadkami? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek!

Zgrabianie liści  nie zawsze komfortowe

Opadłe liście koniecznie trzeba usunąć z trawnika, w przeciwnym razie trawa zacznie zgnić i po zimie będzie wyglądać bardzo nieestetyczne. Pozostawienie liści na kostce brukowej również nie jest dobrym pomysłem. Może  dojść do przebarwień na strukturze materiału. Zamarznięte liście stworzą śliską i niebezpieczną do poruszania się powierzchnię. A więc zrobić z liśćmi? Najprostszym sposobem na uporządkowanie przestrzeni jest oczywiście zgrabienie opadłych liści. Pomocne mogą się okazać specjalne grabie z długimi, wygiętymi zębami. Grabie do liści zazwyczaj mają regulowaną szerokość, dzięki temu można dostosować narzędzie do różnych powierzchni. Niestety grabienie liści jest procesem dość czasochłonnym, zwłaszcza jeśli mamy duży obszar do posprzątania. Co więcej, nie sprawdzą się na wszystkich powierzchniach. W przypadku kostki brukowej będziemy musieli użyć miotły czy szerokiej szczotki. Natomiast liście na kamieniach czy skalniakach trzeba będzie usunąć ręcznie.  

Dmuchawa do liści do każdego ogrodu

Kolejnym rozwiązaniem jest zakup dmuchawy do liści. Dmuchawa do liści to urządzenie, które wytwarza silny strumień powietrza. Kierując podmuch w określone miejsce, zdmuchujemy liście, aby  łatwo je potem zebrać. Zazwyczaj można regulować siłę strumienia powietrza w zależności od rodzaju powierzchni i ilości liści. Dmuchawa idealnie sprawdzi się do usuwania zanieczyszczeń z różnych miejsc (alejek, chodników, podjazdów itp.) nie tylko w okresie jesiennych, ale również wczesną wiosną i latem. Z powodzeniem usuniemy z powierzchni pozostałości trawy po skoszeniu trawnika, piasek czy niewielkie kamyki. 

Dmuchawy do liści posiadają wiele zalet, w tym poręczną wielkość, która sprawia, że są łatwe w obsłudze i manewrowaniu na terenie ogrodu. Urządzenia pozwalają na szybkie i efektywne zbieranie liści z dużych obszarów, co oszczędza czas i wysiłek w porównaniu do ręcznego grabienia. 

Jaka dmuchawa do liści - elektryczna, spalinowa czy akumulatorowa?

Na rynku dostępne są modele zarówno w wersjach elektrycznych, jak i spalinowych, co daje możliwość wyboru urządzenia zasilanego prądem lub benzyną, w zależności od preferencji użytkownika. Dmuchawy do liści elektryczne wykorzystują zasilanie elektryczne do wytwarzania strumienia powietrza o wysokim ciśnieniu. Są one popularnym wyborem dla osób, które posiadają niewielkie ogrody lub tereny o ograniczonej powierzchni, ponieważ są ciche, przyjazne dla środowiska i nie wymagają paliwa. Z kolei dmuchawy do liści na akumulator nie wymagają co prawda stałego podłączenia do zasilania, ale trzeba je okresowo ładować. Jest to również atrakcyjne rozwiązanie dla osób dbających o środowisko oraz poszukujących wygodnych narzędzi ogrodniczych. Dostępne są również tradycyjne dmuchawy do liści spalinowe, które wykorzystują silnik spalinowy, zwykle zasilany benzyną lub olejem napędowym. Polecane są szczególnie do sprzątania ogrodu, podwórka lub innych obszarów z dużą ilością opadłych liści, gałęzi i innych odpadów roślinnych. Dmuchawy dostępne w różnych cenach, co pozwala dostosować wybór do własnych potrzeb oraz posiadanego budżetu. 

Odkurzacz do liści niezastąpiony w każdym ogrodzie

Odkurzacz do liści to kolejne przydatne urządzenie, które może być używane do zbierania opadłych liści z powierzchni ogrodu. Odkurzacze do liści działają na podobnej zasadzie jak dmuchawy do liści, ale zamiast wypychać liście powietrzem, odkurzacz je zbiera za pomocą ssawki i kieruje do zbiornika lub worka. Na rynku dostępne są modele zasilane elektrycznie. Jest to rozwiązanie, które pozwala na długą pracę odkurzacza bez zmartwień o kończącą się benzynę czy poziom naładowania akumulatora. Konieczny jest jednak odpowiedniej długości przedłużacz, który zapewni stały dostęp do sieci. Wybierając urządzenie, zwróćmy uwagę, czy prędkość wydmuchu jest regulowana. Używając większej mocy, będziemy mogli szybciej odkurzyć nie tylko liście swobodnie leżące na ziemi, ale także te, które przykleiły się do powierzchni. Wiele modeli oprócz funkcji odkurzania posiada także opcję dmuchawy oraz rozdrabniacza. Dzięki mieleniu zebranych liści nie będziemy musieli tak często opróżniać worek, co z pewnością przyczyni się do większej efektywności pracy. Odkurzacze do liści z zależności od wybranego modelu mogą charakteryzować się niską wagą i ergonomicznym uchwytem ułatwiającym pracę. Dla ułatwienia obsługi niektóre urządzenia mają kółka na spodzie oraz możliwość zamocowania pasa, który odciąży ręce. 

Jak wykorzystać zebrane liście?

Zebrane liście to nie tylko zbędne odpadki, których trzeba się koniecznie pozbyć. Mogą stać bardzo pożyteczne dla Twojego ogrodu. Zamiast wrzucać je do worków na bioodpady, warto zastanowić się nad innymi sposobami ich wykorzystania. Zebrane liście idealnie nadają się do kompostowania. Połączone z innymi organicznymi odpadkami, stworzą żyzną glebę pełną wartościowych minerałów. Innym pomysłem jest wykorzystanie liści jako naturalnej ściółki do ochrony roślin. Położone na rabatach zabezpieczą system korzeniowy przed niskimi temperaturami i nawet mrozem. 

Sprzątanie ogrodu w jesienne dni może być przyjemne, zwłaszcza gdy wiesz, jak te opadłe liście mogą przynieść korzyści Twoim roślinom. Niech praca na świeżym powietrzu stanie się dla Ciebie satysfakcjonującym doświadczeniem.

 

 #Materiałsponsorowany