Agregat prądotwórczy to bardzo użyteczne urządzenie przeznaczone do wytwarzania energii elektrycznej w sytuacjach, gdy potrzebujemy źródła zasilania, a nie mamy dostępu do sieci energetycznej lub występują przerwy w dostawie prądu. Sprawdziliśmy, kiedy zakup agregatu prądotwórczego jest niezbędny. Oto kilka sytuacji, w których może być nieoceniony.

Nagła awaria zasilania

Głównym zadaniem agregatów prądotwórczych jest zapewnienie zasilania w czasie przerwy w dostawie energii elektrycznej, na przykład w przypadku burz, huraganów, trzęsień ziemi czy śnieżyc. Dzięki agregatowi można zachować podstawowe funkcje i komfort w  domu czy firmie.W niektórych przypadkach przerwa w zasilaniu może być niebezpieczna dla życia pacjentów, dlatego takie urządzenia wykorzystuje się w szpitalach i różnego typu budynkach użyteczności publicznej. Generatory prądu zasilają podstawowe urządzenia medyczne oraz pozwalają na utrzymanie oświetlenia czy klimatyzacji.

Budowy i remonty

Agregaty prądu są często używane na placach budowy, gdzie nie ma jeszcze stałego źródła zasilania. Urządzenie pozwala na korzystanie z narzędzi elektrycznych nawet w trudno dostępnych miejscach bez potrzeby ciągnięcia długich kabli. Nawet niewielki agregat przenośny jest wstanie zasilać większość podstawowych narzędzi a nawet betoniarkę. Przed zakupem warto zastanowić się i skonsultować z fachowcami, czy potrzebny jest agregat jednofazowy czy trójfazowy.  Dzięki temu praca na placu budowy stanie się bardziej mobilna i wydajna, co znacząco ułatwi realizację projektów budowlanych.

Imprezy na świeżym powietrzu

Agregat prądotwórczy jest niezbędnym narzędziem podczas organizacji imprez plenerowych, takich jak festiwale muzyczne, wesela na świeżym powietrzu, pikniki, targi czy wydarzenia sportowe. Jego zadaniem jest zapewnienie ciągłość zasilania, uniezależnienie się od lokalnych infrastruktur energetycznych i zabezpieczenie przed ewentualnymi awariami. Agregatory pozwalają na podłączenie oświetlenia, nagłośnienia i innych urządzeń elektrycznych, niezależnie od dostępnego źródła zasilania. Nie trzeba rozmieszczać długich kabli do wszystkich urządzeń na terenie imprezy, co upraszcza logistykę.

Kamping i rekreacja

Agregaty prądotwórcze są przydatne podczas kempingów, wycieczek kempingowych i innych aktywności na świeżym powietrzu, umożliwiając korzystanie z elektronicznych urządzeń, oświetlenia, lodówek. Są stosowane również na statkach, jachtach i innych jednostkach pływających jako źródło zasilania podczas rejsów lub postoju w miejscach.

Rolnictwo

W rolnictwie i rolnictwie, agregaty prądotwórcze mogą być wykorzystywane do zasilania pomp, wentylatorów. Systemy nawadniania pól rolniczych wymagają znacznych ilości energii elektrycznej. Agregaty prądu mogą dostarczyć energię do pomp wodnych i systemów nawadniania, zwłaszcza w obszarach, gdzie brakuje stałego źródła zasilania. Agregaty prądotwórcze zapewniają mobilność i elastyczność, pozwalając na pracę w różnych miejscach, nie tylko na terenie gospodarstwa.