Begonie to rośliny, które wyróżniają się pięknymi i trwałymi kwiatami. Są one dodatkowo łatwe w uprawie i nie wymagają szczególnej uwagi. Można posadzić je w donicach w mieszkaniu, w pojemnikach na balkonie, a także na rabacie kwiatowej. Co należy wiedzieć przed zakupem cebul begonii?

Begonia – najważniejsze informacje o roślinie

Begonia (znana także pod nazwą ukośnica) to jednoroczna dekoracyjna, stale kwitnąca roślina, którą zaliczamy do rodziny begoniowatych. W naturalnych warunkach można ją spotkać na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Australii. Możemy spotkać begonie o ozdobnych kwiatach, a także begonie o dekoracyjnych liściach. Begonie w sprzyjających warunkach osiągają do 50 centymetrów wysokości i charakteryzują się wzniesionym, kępiastym pokrojem. Liście begonii są mięsiste, zielone lub bordowe, o gładkiej powierzchni. Roślina ta jest ceniona za kolorowe, mięsiste, błyszczące, pełne lub półpełne kwiaty. Mogą one przybierać barwę żółtą, różową, czerwoną, bordową. Spotykane są także begonie o dwukolorowych kwiatach. Begonie są rozdzielnopłciowe, co oznacza, że posiadają zarówno żeńskie, jak i męskie kwiaty. Część odmian begonii posiada kwiaty zwisające. Begonie są bardzo cenione za długi okres kwitnienia – rośliny uprawiane w pomieszczeniach utrzymują kwiaty przez cały rok. W przypadku begonii uprawianych na zewnątrz – od czerwca aż do pierwszych przymrozków. Begonie można rozmnażać z nasion lub cebul.

Sprawdź promocje na Cebule Begonii w sklepie W.Legutko

Begonia – jak wygląda jej uprawa?

Begonia jest rośliną idealną dla początkujących ogrodników, gdyż jest dość łatwa w uprawie. Można sadzić ją do gruntu lub do pojemników. Warto zdawać sobie sprawę, że poszczególne gatunki begonii mogą mieć różne wymagania jeżeli chodzi o uprawę. Z tego względu warto jest zapoznać się z etykietą dołączoną do ich opakowania.

Większość odmian begonii potrzebuje podłoża zasobnego w składniki pokarmowe, umiarkowanie wilgotnego, przepuszczalnego, o pH obojętnym, ewentualnie lekko kwaśnym.

Wybierając stanowisko dla tych roślin należy wziąć pod uwagę ich ulistnienie. Begonie o ciemniejszych liściach lepiej znoszą większe nasłonecznienie. Z kolei okazy posiadające liście jaśniejsze potrzebują więcej cienia.

W przypadku uprawy begonii w mieszkaniu należy wybrać stanowisko z rozproszonym światłem.

 


Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby przesadzać begonie co około 3 lata.

Warto jest również pomyśleć o ochronie tych roślin przed chorobami (szara pleśń, mączniak), a także szkodnikami (mszyce, wełnowce, opuchlaki).

Jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje begonia?

Wszystkie begonie potrzebują regularnego podlewania (ale dopiero wówczas, gdy ich ziemia zaczyna przysychać) i nawożenia (to tego celu najlepiej sprawdzi się ekologiczny nawóz do roślin kwitnących lub nawóz przeznaczony specjalnie dla begonii).

Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby ucinać pierwsze pąki kwiatów – w ten sposób przyspieszymy rozrost rośliny. Ważne jest też usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Dzięki temu zabiegowi możemy zwiększyć kwitnienie.

Jak wybrać pełnowartościowe cebule tej rośliny?

Nasiona, sadzonki i cebule begonii można kupić w większości sklepów ogrodniczych, gdyż roślina ta jest bardzo popularna w Polsce. Jeżeli zdecydujemy się na zakup cebul w sklepie stacjonarnym – przyjrzyjmy się im dobrze. Najlepszą są cebule jędrne i duże (wyrosną z nich okazałe kwiaty), pozbawione uszkodzeń mechanicznych. Zarówno cebule, jak i nasiona powinny posiadać aktualny termin przydatności (pamiętajmy, że cebule przeterminowane mogą wcale nie zakwitnąć).