Przy zakładaniu, pielęgnacji i porządkowaniu ogrodu niezastąpione są narzędzia ogrodowe. Kosiarka do trawy, nożyce, sekatory, gracki czy szpadel na co dzień towarzyszą każdemu ogrodnikowi. Aby jednak przestrzeń w ogrodzie była dobrze zorganizowana, konieczne jest odpowiednie miejsce do przechowywania różnego rodzaju sprzętów oraz urządzeń. Warto zainspirować się prostymi, estetycznymi projektami i stworzyć funkcjonalny domek narzędziowy.

Domek narzędziowy - praktyczne rozwiązanie do każdego ogrodu

Użyteczny domek narzędziowy do ogrodu nie tylko zapewnia bezpieczne i zorganizowane miejsce do przechowywania narzędzi ogrodowych, ale także wprowadza element dekoracyjny do przestrzeni. Chroni sprzęt przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, uszkodzeniami spowodowanymi deszczem, słońcem czy śniegiem. Może służyć również jako miejsce do przechowywania sadzonek, nasion, wózków ogrodowych i innych akcesoriów. Wystarczy z nim zainstalować tablice narzędziowe na ścianach i  zawiesić narzędzia przy użyciu haczyków lub półek, aby aby utrzymać porządek i zorganizować mniejsze narzędzia. Organizacja sprzętów w domku narzędziowym nie tylko ułatwia pracę ogrodnika, ale także wpływa pozytywnie na trwałość narzędzi, co przekłada się na efektywność ogrodowych prac.

Jak wybrać idealny domek  narzędziowy do przechowywania?

Istnieje wiele różnych rodzajów domków narzędziowych, dostępnych w rozmaitych rozmiarach, stylach i zastosowaniach. Wybór odpowiedniego modelu zależy od osobistych potrzeb, przestrzeni dostępnej w ogrodzie, a także budżetu. Najczęściej spotyka się:

  • domki narzędziowe drewniane,
  • domki narzędziowe z tworzywa sztucznego,
  • domki narzędziowe blaszane.

Wady oraz zalety domków drewnianych

Wszystkie modele mają zarówno swoje plusy, jak i minusu. Drewno nadaje domkom narzędziowym przyjazny, naturalny wygląd i doskonale wpasowujące się w naturalne otoczenie ogrodu. Niestety jest też bardzo podatne na działanie deszczu, śniegu, wilgoci i promieni UV, co może prowadzić do rozkładu i konieczności regularnej konserwacji.Aby uniknąć wilgoci, drewniane domki wymagają solidnej podstawy, co może wiązać się z dodatkowymi pracami przygotowawczymi - wylewką podmurówki. 
 

Drewnopodobne domki z tworzywa sztucznego

Domki narzędziowe wykonane z tworzywa sztucznego (często z polipropylenu lub poliwęglanu) posiadają swoje specyficzne cechy, zarówno korzystne, jak i ograniczające. Tworzywo sztuczne jest odporne na warunki atmosferyczne, co oznacza, że nie rdzewieje ani nie koroduje. Nie wymaga regularnej też konserwacji. Niektórzy mogą uważać, że domki z tworzywa sztucznego są mniej elastyczne w dostosowywaniu się do różnych stylów ogrodowych.
 
Nie jest to jednak do końca prawdą, bo domek narzędziowy Keter wygląda jak zrobiony z drewna, ale w rzeczywistości jest wykonany z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Tworzywo bardzo dobrze imituję strukturą i wyglądem naturalne drewno wybarwiane na różne kolory. W przeciwieństwie do naturalnego drewna, domek nie wymaga konserwacji oraz jest odporny na promieniowanie UV deszcz i śnieg. 
 

Blaszane domki narzędziowe

Wysokiej jakości blacha jest odporna na korozję, co sprawia, że domki są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Domki blaszane przez mogą być uważane za mniej atrakcyjne w porównaniu do drewnianych czy innych materiałów. Blacha może ulegać deformacjom pod wpływem silnych uderzeń lub dużych obciążeń. Blacha jest jednak stosunkowo lekka, co ułatwia montaż i ewentualne przenoszenie domku. Blacha bardzo łatwo przewodzi różne dźwięki, co oznacza,  większy hałas zarówno podczas samego użytkowania, jak i np. opadów deszczu.