Obecnie inwestycja w fotowoltaikę zaczyna być powszechniejsza, na dachach wielu domów zobaczyć możemy panele fotowoltaiczne, co więcej czasem zauważyć je możemy także na elewacji budynku lub w ogrodzie. W dzisiejszym artykule zamierzamy odpowiedzieć sobie na pytanie, w którym miejscu najlepiej zamontować panele PV? 

Gdzie zainstalować panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaikę można zainstalować w różnych miejscach, wiele osób w tym przypadku wybiera dach. Jest to miejsce, które często wybiera się z powodu, zbyt małej ilości miejsca w ogrodzie. Warto jednak pamiętać, że prace na dachu potrafią być niebezpieczne i nie zaszkodzi skorzystać z pomocy specjalistów. Fotowoltaikę na dachu zamontują fachowcy Silesia Solar, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia nie tylko do podłączania instalacji elektrycznych, ale i do pracy na wysokości. Nierzadko zdarza się też tak, że panele fotowoltaiczne są instalowane na elewacji lub nawet na balkonie, z ostatniej opcji często korzystają mieszkańcy bloków wielorodzinnych. Z kolei na fotowoltaikę na gruncie zwykle decydują się osoby, które mają dużą ilość terenów do zagospodarowania.

Co należy wziąć pod uwagę przy instalacji paneli fotowoltaicznych?

Decydując się na fotowoltaikę trzeba zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Przede wszystkim należy dokładnie przeanalizować miejsca, w których mogłyby zostać zainstalowane panele. W przypadku dachu warto zwrócić uwagę na jego kierunek, zacienienie oraz nachylenie, czy pozwala on na montaż paneli PV pod kątem 45 stopni. W przypadku dachu trzeba się także zastanowić nad tym, czy utrzyma on ciężar całej instalacji, jeśli nie, może lepszym rozwiązaniem byłaby instalacja naziemna. Jeśli zaś chodzi o montaż paneli naziemnych, trzeba zwrócić uwagę na przestrzeń wokół, czy w pobliżu nie znajdują się inne budynki bądź drzewa, które mogłyby negatywnie wpłynąć na pracę słonecznych paneli.

Które miejsce dla paneli fotowoltaicznych jest najbardziej opłacalne?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, które miejsce dla paneli fotowoltaicznych będzie najbardziej opłacalne. Z pewnością każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Bez wątpienia możemy jednak powiedzieć, że ludzie najczęściej decydują się na montaż konstrukcji na dachu, jest to najpowszechniejsze rozwiązanie. Drugą, najbardziej popularną opcją, jest instalacja paneli fotowoltaicznych w ogrodzie. Niestety rzadko kiedy, spotkać się można z panelami zainstalowanymi na elewacji budynku, jednak nie oznacza to, że ta opcja jest gorsza od innych. Jeśli nie wiesz, które miejsce będzie najlepsze dla instalacji fotowoltaicznej, zapytaj o to doświadczonych specjalistów, pomogą oni nie tylko zamontować panele PV, ale wybiorą także najlepsze do tego miejsce.

Możliwości instalacji paneli fotowoltaicznych jest sporo, przed podjęciem decyzji o inwestycji, warto jednak dokładnie rozważyć swoje możliwości. Warto poprosić doświadczoną firmę fotowoltaiczną o audyt, w którym specjaliści nie tylko dobiorą najlepszy system PV, ale także wybiorą dogodne miejsce na instalację paneli słonecznych.