W nieocieplonym budynku ciężko jest mieszkać i utrzymać odpowiednią temperaturę, a zatem niezbędna jest termoizolacja. Jest to bariera, która chroni przed utratą ciepła w zimie, a w lecie zmniejsza ilość ciepła, jaka przenika do wewnątrz. Elementami, które wymagają ocieplania są ściany, fundamenty i dach, a prace muszą być przeprowadzone przy użyciu wysokiej jakości materiałów. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się pianka poliuretanowa, czyli pianka PUR. Jakie korzyści niesie ze sobą to rozwiązanie i jakie ma właściwości pianka PUR?

Pianka poliuretanowa - czym dokładnie jest?

Pianka poliuretanowa składa się z dwóch składników, a mianowicie z izocyjanianu i poliolu. Są one połączone ze sobą przy pomocy specjalistycznego sprzętu, który miesza oba składniki i spienia je przy zastosowaniu odpowiedniego ciśnienia i temperatury. W ten sposób powstaje pianka PUR, która może być otwarto-komórkowa lub zamknięto-komórkowa. W pierwszym przypadku do czynienia mamy z miękkim i elastycznym materiałem, a w drugim z twardym i sztywnym. 

Pianka PUR powstała w latach 30. ubiegłego wieku i z początku była stosowana w przemyśle zbrojeniowym, ale i stoczniowym. Z czasem właściwości pianki zostały docenione i zaczęto już w latach 70. ocieplać nią dachy. Popularność tej metody ocieplania stale rosła i obecnie jest to jeden z chętniej wykorzystywanych sposób na przeprowadzenie termoizolacji budynków. 

Czym charakteryzuje się pianka PUR i jakie ma właściwości?

Decydując się na ocieplanie pianką, można w znacznym stopniu zredukować koszty ogrzewania. W przypadku zastosowania pianki zamknięto-komórkowej współczynnik lambda wynosi 0,026 W/mk zaś jej grubość od 3 do 10 cm, a pianki otwarto-komórkowej 0,038 W/mk przy grubości od 15 do 30 cm. Pianka PUR wykazuje właściwości grzybo- i pleśnioodporne, a także jest podatna na duże obciążenia. Niezaprzeczalną zaletą jest fakt, że się nie zsuwa i nie zbija. Rozprowadza się ją natryskowo i nie ma konieczności stosowania łączeń, a przy okazji wykazuje też znakomitą przyczepność. Ocieplanie natryskowe pozwala dotrzeć do niewielkich szczelin, dzięki czemu można mieć pewność, że cała powierzchnia będzie dobrze izolowana. 

Właściwości pianki poliuretanowej nie zmieniają się z upływem lat i nie wolno zapomnieć o tym, że jest ona niepalna. W wysokich temperaturach pianka nie zmienia stanu stałego w ciekły, a jednocześnie staje się też barierą uniemożliwiającą rozprzestrzenienie się ognia. 

Dlaczego warto zdecydować się na ocieplanie pianką?

Dobrze ocieplony budynek generuje spore oszczędności, a tym samym zapewnia doskonały komfort cieplny. Z racji tego, że pianka PUR jest lekka i przypomina gąbkę, to znakomicie zastępuje styropian lub wełnę mineralną. Ocieplanie pianką przeprowadza się przy użyciu wysokociśnieniowych urządzeń, dzięki czemu cała powierzchnia jest idealnie pokryta, a prace przebiegają w szybkim tempie. Przy pomocy pianki poliuretanowej można ocieplać dachy, ściany, poddasza i fundamenty, a dzięki natryskowi można też zwiększyć komfort akustyczny w budynku, gdyż pianka doskonale izoluje dźwięki. Ma wysokie właściwości termoizolacyjne, a więc pozwala w lecie cieszyć się przyjemnym chłodem, a zimą zatrzymuje ciepło w środku. 

Termoizolacja przeprowadzona przy pomocy pianki PUR jest odporna na niekorzystnie działanie czynników atmosferycznych. Takie ocieplanie przetrwa wiele lat, a pianka zamknięto-komórkowa jest niezwykle sztywna i wytrzymała, co przekłada się także na wzmocnienie konstrukcji budynku. Ocieplanie pianką to bezpieczna i skuteczna metoda, która wraz z upływem czasu nie traci właściwości.