Stosowanie probiotyków po antybiotykach przywraca równowagę mikroflory jelitowej, która uległa zakłóceniu w wyniku antybiotykoterapii. Antybiotyki niszczą w różnym stopniu nie tylko szkodliwe bakterie, ale także te korzystne wpływające dobroczynnie na nasz układ trawienny i odpornościowy. Bardzo często ubocznym efektem przyjmowania antybiotyków są różnego rodzaju problemy trawienne, takie jak biegunka czy zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Podpowiadamy, jakie probiotyki wybrać, kiedy i jak długo je stosować po antybiotykach.

Probiotyki – co to?

Probiotyki to żywe mikroorganizmy, takie jak bakterie Lactobacillus, Bifidobacterium i drożdżaki Saccharomyces boulardii, które w odpowiednich ilościach przynoszą korzyści dla zdrowia. Znajdują się w produktach fermentowanych, takich jak jogurt, kiszonki. Dostępne są również w formie wysokoprzyswajalnych suplementów diety czy leków. Bogatą ofertę probiotyków znajdziesz na stronie: https://www.izielnik.pl/probiotyki-prebiotyki

Kiedy stosować probiotyk przed czy po antybiotyku?

Wszystko zależy od rodzaju probiotyku. Niektóre produkty mogą być przyjmowane razem z antybiotykiem, inne z zachowaniem odpowiedniego odstępu czasowego. Probiotyki zawierające bakterie Lactobacillus, Bifidobacterium należy stosować po 2 – 3 godzinach po zażyciu leku. Stosowanie probiotyków jednocześnie z antybiotykami może prowadzić do wzajemnego oddziaływania, co ogranicza skuteczność obu. Te 2 – 3 godziny pozwala antybiotykom zakończyć swoje działanie, zanim wprowadzone zostaną probiotyki. Antybiotyki niszczą bakterie, usuną również te zawarte w probiotykach. Oczekiwanie kilku godzin po przyjęciu leku pomaga zminimalizować szkody wyrządzone probiotykom.

Natomiast preparaty zawierające w swoim składzie drożdżaki Saccharomyces boulardii, można przyjąć razem z antybiotykiem. Podczas leczenia antybiotykami, probiotyk z Saccharomyces boulardii pełni rolę ochronną. Posiada właściwości antagonistyczne wobec niektórych patogennych bakterii, co oznacza, że hamuje ich wzrost i rozwój. W rezultacie chroni jelita przed niepożądanym namnażaniem potencjalnie szkodliwych mikroorganizmów, co może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak biegunka czy infekcje jelitowe. Działa to jak swoista tarcza, pomagając utrzymać równowagę mikroflory jelitowej, którą antybiotyki mogą zakłócić.

Jak długo należy przyjmować probiotyki po antybiotykach?

Okres, przez który warto przyjmować probiotyki po zakończeniu antybiotykoterapii, jest zależny od wielu czynników, takich jak rodzaj antybiotyku, czas trwania leczenia oraz indywidualne potrzeby organizmu. Antybiotyki o szerokim spektrum działania wpływają bardzo negatywnie na mikroflorę jelitową, co sprawia, że odbudowa wymaga więcej czasu. W przypadku dłuższego leczenia antybiotykami zaleca się stosowanie probiotyków przez dłuższy czas po zakończeniu antybiotykoterapii. Probiotyki wówczas należy przyjmować ciągiem nawet przez 3 miesiące. Jest to istotne, aby zapewnić ciągłość dostarczania korzystnych bakterii do jelit, wspomagając ich odbudowę.

 

 

#materiałsponsorowany