Malowanie ścian i sufitów to jedna z najpopularniejszych form renowacji, która pozwala odświeżyć wnętrze oraz nadać mu nowy wygląd. Właśnie dlatego wiele osób zastanawia się, jak pomalować pokój, by efekty ich pracy były nie tylko estetyczne, ale i długo cieszyły oczy. W tym celu warto skorzystać z naszego krótkiego poradnika – przygotowaliśmy kilka podstawowych wskazówek, które pomogą Ci odświeżyć wnętrze jak prawdziwy profesjonalista.

Etap 1: Zakup niezbędnego wyposażenia i przygotowanie wnętrza

Na samym początku wybierz narzędzia, akcesoria oraz farby do malowania pokoju. Na pewno potrzebny Ci będzie pędzel lub wałek, korytko malarskie, a także folia i taśma ochronna. Wybieraj farby dobrej jakości, dostosowane do danego rodzaju powierzchni. Bez trudu znajdziesz dziś produkt w ulubionym kolorze, który będzie łatwy w utrzymaniu w czystości.

Pamiętaj również, że przed rozpoczęciem malowania konieczne jest gruntowne sprzątnięcie pomieszczenia. Usuń meble, zasłony i inne elementy, które mogą przeszkadzać w pracy. Zabezpiecz podłogę folią malarską i zastosuj taśmy malarskie wokół ościeżnic, gniazdek elektrycznych oraz innych powierzchni, które nie będą malowane.

Etap 2: Przygotowanie ścian i sufitu do malowania

Nie wiesz jak pomalować pokój? Bez względu na to, który poradnik do ręki weźmiesz, będzie w nim informacja o konieczności przygotowania powierzchni do malowania. To bardzo ważny etap takiej pracy – zależy od niego trwałość i estetyka powstałej powłoki. Jeśli na ścianach są nierówności, zadrapania lub ubytki, uzupełnij je, wyrównaj, przeszlifuj oraz odpyl powierzchnię. Konieczne jest również dokładnie oczyszczenie ścian i sufitu z wszelkiego rodzaju zabrudzeń, starych łuszczących się powłok czy tłustych plam.

Etap 3: Malowanie ścian i sufitu

Przed nałożeniem głównej warstwy farby zastosuj podkład. Ten krok jest istotny, szczególnie na nowych ścianach lub gdy malujesz na intensywnych kolorach. Podkład poprawi przyczepność i jednolitość powstałej powłoki. Gdy wyschnie, przejdź do aplikacji farby nawierzchniowej. Zacznij od malowania sufitu.

Malowanie sufitu może być nieco bardziej wymagające ze względu na konieczność utrzymania równomiernego pokrycia w niewygodnej pozycji – z rękami uniesionymi ku górze. Jak pomalować pokój bez zbędnego wysiłku? To proste –  użyj wałka na specjalnym przedłużeniu, co ułatwi dostęp do całej powierzchni sufitu. Staraj się malować w jednym kierunku, aby uniknąć smug.

Czas na ściany – zacznij od krawędzi i narożników, a następnie przejdź do malowania większych powierzchni. Ruchy wałka powinny być równomierne i przemyślane, unikaj nadmiernego nakładania farby. Maluj w jednym kierunku. Po pierwszej warstwie poczekaj, aż całkowicie wyschnie, a następnie zdecyduj, czy konieczne jest nałożenie drugiej warstwy. Gdy skończysz pracę, dokładnie umyj narzędzia – przydadzą się w kolejnych projektach.