Zarówno stalowe wkłady kominkowe, jak i żeliwne wkłady kominkowe są popularnymi modelami używanymi do budowy kominków. Chociaż istnieją pomiędzy nimi podobieństwa, mają one również liczne różnice. Czym różnią się wkłady stalowe od żeliwnych? 

Stalowe wkłady kominkowe

Stalowe wkłady kominkowe wykonane są ze stali, która jest stopem składającym się głównie z żelaza i węgla. Stop może również zawierać inne pierwiastki, takie jak chrom i nikiel, w celu zwiększenia wytrzymałości i odporności na korozję.

Stal jest na ogół lżejsza niż żeliwo. Może to być zaletą podczas montażu, ponieważ wkłady kominkowe stalowe są łatwiejsze w obsłudze i montażu.

Stal ma dobrą przewodność cieplną, co pozwala na stosunkowo szybkie nagrzewanie się i wydajną dystrybucję ciepła. Ta cecha sprawia, że stalowe wkłady kominkowe skutecznie oddają ciepło do pomieszczenia. Nie zatrzymują one jednak ciepła tak efektywnie jak żeliwo.

Dodatkowo wkłady kominkowe stalowe są często tańsze niż wkłady żeliwne. Niższy koszt może sprawić, że będą atrakcyjną opcją dla osób poszukujących niedrogiej inwestycji.

Warto jednak pamiętać, że wkłady stalowe nie są tak trwałe i mogą wymagać większej konserwacji niż żeliwo. Chociaż stal jest trwała, może być podatna na rdzę. Aby zapobiec korozji, zaleca się regularne czyszczenie wkładów i ich inspekcję. 
 

Żeliwne wkłady kominkowe

Z kolei żeliwne wkłady kominkowe wykonane są z roztopionego żelaza wlewanego do form. Żeliwo składa się głównie z żelaza o wyższej zawartości węgla niż stal.

Żeliwo jest cięższe niż stal. Ciężar wkładów żeliwnych wpływa na ich solidność i trwałość. Jednakże zwiększona waga może sprawić, że instalacja będzie trudniejsza.

Żeliwo ma dobre właściwości zatrzymywania ciepła. Chociaż jego nagrzewanie może trwać nieco dłużej w porównaniu ze stalą, po podgrzaniu żeliwo może emitować ciepło przez dłuższy czas, nawet po wygaśnięciu paleniska w kominku.

Kolejnym atutem żeliwnych wkładów jest ich wygląd. Żeliwo często kojarzy się z tradycyjnymi aranżacjami. Żeliwne wkłady kominkowe są preferowane ze względu na ozdobne detale i rustykalny urok.

Żeliwo znane jest ze swojej trwałości. Jest mniej podatny na rdzę niż stal, a przy odpowiedniej pielęgnacji żeliwne wkłady kominkowe wytrzymają próbę czasu. Dodatkowo żeliwo wymaga zazwyczaj mniej konserwacji niż stal.

Podsumowując, wybór pomiędzy stalowym a żeliwnym wkładem kominkowym zależy od takich czynników, jak preferencje projektowe, budżet i oczekiwany poziom konserwacji. Wkłady stalowe są często tańsze i dostępne w różnych nowoczesnych wersjach, natomiast żeliwne są znane ze swojej trwałości, zatrzymywania ciepła i ponadczasowej estetyki.