Wraz z nadejściem zimy i spadkiem temperatury, troska o komfort naszych najmłodszych staje się priorytetem. Chłodne zimowe wieczory mogą stanowić wyzwanie, zwłaszcza jeśli chcemy zadbać o spokojny sen. Komfort termiczny jest o tyle ważny, iż ułatwia zasypianie oraz wpływa na jakość wypoczynku. Jak zatem zapewnić dzieciom - dużym i małym, komfortowy sen w chłodne, zimowe wieczory?

Po pierwsze - ciepłe otoczenie

Zapewnienie dzieciom komfortowego snu w chłodne zimowe wieczory zaczyna się od stworzenia ciepłego otoczenia w ich pokoju. A co to oznacza? W pierwszej kolejności należy osiągnąć optymalną temperaturę w pokoju naszej pociechy. Zazwyczaj waha się ona w granicach 18-20°C. Termometry pokojowe pomogą w monitorowaniu i dostosowywaniu warunków. W ten sposób unikniemy wystawienia dziecka na chłód, który może zakłócać spokojny wypoczynek lub uniemożliwić szybkie zaśnięcie.

Po drugie - odpowiednia ilość ubrań i pościeli

Warto również zwrócić uwagę na odpowiednią ilość ubrań i pościeli, dostosowując je jednocześnie do aktualnie panującej w pomieszczeniu temperatury. Jeśli jest zimno, warto zastosować dodatkową warstwę ubrań, tak aby można było dostosować ciepło do zmieniających się warunków. Ciepłe piżamy, skarpety lub ewentualnie ciepły kombinezon mogą być doskonałym wyborem. NIe zapominajmy także o pościeli, gdyż są dostępne materiały izolujące ciepło.

Po trzecie - ciepły napój

Ciepły napój przed snem może być doskonałym sposobem na zapewnienie dzieciom komfortowego snu w chłodne zimowe wieczory. Mogą to być herbatki ziołowe, takie jak rumianek czy melisa. Są one nie tylko smaczne i rozgrzewające, ale także mają właściwości uspokajające, co sprzyja relaksowi przed snem. Jednak wiele małych dzieci preferuje klasyczne ciepłe mleko np. z miodem. Jest to równie dobra opcja, gdyż, mleko zawiera tryptofan, aminokwas pomocny w produkcji serotoniny, która później przekształca się w melatoninę, czyli hormon regulujący sen.

Po czwarte - ciepłe akcesoria do spania

Ciepłe akcesoria do spania to szerokie pojęcie. Obejmuje ono zarówno skarpetki, czyli niepozorny dodatek, który znacząco wpływa na uczucie ciepła i komfortu, jak i termiczne piżamy. Są one wykonane z ciepłych materiałów, takich jak flanelowy bawełna, mogą dostarczyć dodatkowej warstwy izolacji podczas zimowych nocy. Inna opcja jest dodatkowy koc, ocieplane poduszki lub po prostu kołdra zimowa. Taki produkt odznacza się wyższą gramaturą wypełnienia, przez co świetnie izoluje ciepło.

Po piąte - wygodny materac

Nie ma co ukrywać - dobry materac to podstawa każdej sypialni, zwłaszcza dziecięcej. Po dopasowaniu do osobistych potrzeb i preferencji naszej pociechy, warto dodatkowo sprawdzić, czy model zawiera specjalne warstwy izolacyjne, które pomagają utrzymać ciepło ciała.

Stworzenie odpowiednich warunków do snu nie tylko wpłynie pozytywnie na zdrowie malucha, ale także umożliwi mu bardziej efektywne przyswajanie wiedzy i rozwijanie się w codziennych aktywnościach. Musimy jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne, co wiąże się z różnymi preferencjami.

 


Artykuł powstał we współpracy z SennaMaterace.pl