W świecie oświetlenia wnętrz, podobnie zresztą jak w branży fashion, niektóre elementy i wzory stają się kultowe. Popyt na nie trwa, mimo zmieniających się sezonowo trendów. W segmencie lamp stojących podłogowych znaleźć można co najmniej kilka modeli o statusie kultowych. Od lat cieszą się one uznaniem projektantów i użytkowników. Są to m.in. lampy stojące łukowe, kreślarskie i drewniane trójnogi.

Wspomniane lampy stojące, chociaż zupełnie różne na pierwszy rzut oka, mają ze sobą sporo wspólnego. Są proste, eleganckie, oryginalne i zadziwiająco uniwersalne. Łatwo je wkomponować zarówno w klasyczne, jak i w bardziej nowoczesne wnętrza. Współczesne reinterpretacje ikonicznych lamp stojących podłogowych bazują na nowoczesnych, energooszczędnych technologiach i materiałach, co zapewnia im funkcjonalność i wytrzymałość na miarę aktualnych wymagań i potrzeb użytkowników.

Lampa podłogowa łukowa

Jednym z najbardziej kultowych wzorów w kategorii oświetlenia podłogowego jest lampa stojąca Arco, zaprojektowana w 1962 roku przez duet Achille i Pier Giacomo Castiglioni. Charakteryzuje się ona niezwykłą prostotą formy, funkcjonalnością i elegancją. Swoją nazwę zawdzięcza długiemu ramieniu wygiętemu w łuk, na którego końcu znajduje się klosz. Chociaż od powstania lampy stojącej Arco minęło już ponad pół wieku, to niezmiennie jest ona jednym z najbardziej rozpoznawalnych modeli na świecie. Stanowi silną inspirację dla producentów nowoczesnych lamp stojących, którzy bardzo chętnie wykorzystują łukową konstrukcję w tworzonych projektach. Wprowadza do wnętrza dużo światła i buduje w nim wyjątkowy klimat. Idealnie łączy się z wystrojem loftowym i nowoczesnym.

Lampa podłogowa trójnóg

Mówiąc o kultowych modelach oświetlenia podłogowego, trzeba koniecznie wspomnieć o lampie stojącej trójnóg, która w klasycznym wydaniu posiada efektowną, trójnożną podstawę wykonaną z naturalnego drewna, metalowe akcenty wykończeniowe oraz jasny, tradycyjny abażur. Ten ikoniczny model wywodzi się z estetyki skandynawskiej, jednak dobrze łączy się z różnorodnymi aranżacjami, w szczególności z takimi stylami, jak scandi, modern, minimal, loft, classic i retro. Lampy stojące z trzema drewnianymi nogami często wybierane są przez zwolenników eklektycznych wnętrz.

Lampa podłogowa kreślarska

Kultowy model można znaleźć w kategorii lamp stojących do czytania. Mowa o lampie stojącej kreślarskiej, inspirowanej oświetleniem spotykanym w renomowanych pracowniach architektonicznych. Kreślarskie lampy stojące podłogowe charakteryzują się surowym, industrialnym designem oraz ponadprzeciętną funkcjonalnością. Wynika to z ich technicznej budowy. Podstawa zgina się w kilku punktach, co w połączeniu z ruchomym kloszem zapewnia pełną swobodę i maksymalną precyzję operowania oświetleniem. Użytkownik może skierować światło na konkretny punkt lub wybraną strefę pomieszczenia. Z tego względu modele kreślarskie często doświetlają nowoczesne przestrzenie robocze, stanowiska komputerowe czy kąciki czytelnicze. Warto zdecydować się na wariant ze sztywno skręcanymi punktami regulacji ramion. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć przypadkowego przestawienia ulubionej pozycji lampy, np. podczas czynności porządkowych. Najwięcej lamp podłogowych w stylu kreślarskim posiada wykończenie białe lub czarne.

Już wiesz, która kultowa lampa stojąca rozświetli Twoje wnętrze?