Sen to bez wątpienia ciekawe zjawisko, dzięki któremu przenosimy się w alternatywną rzeczywistość, a wszystko, czego w nim doświadczamy, wydaje się dla nas faktyczne, do czasu gdy w końcu się budzimy. Z racji właśnie tak niepowtarzalnego doświadczenia, niekiedy zastanawiamy się, czy istnieją pewne sposoby na to, aby poprawić jakość swoich snów, a nawet przejąć nad nimi kontrolę. W tym artykule odpowiemy sobie na pytanie, czy można to osiągnąć za pomocą odpowiedniego materaca.

Materac a marzenia senne

Badania naukowe sugerują, że materac może mieć wpływ na jakość snu oraz na to, jakie sny doświadczamy. Należy jednak zauważyć, iż mechanizm wpływu to dość skomplikowana kwestia, która może różnić się w zależności od jednostki. W ogólnej mierze warto być świadomym po prostu tego, że choć u jednej osoby zmiana materaca wpłynie na doświadczane marzenia senne, to zaś u innej nie przyniesie ona większych rezultatów. Trudno zatem jednoznacznie wskazać na to, iż odpowiednio dobrany materac odpowiada za występujące podczas wypoczynku sny. Nie można jednak zaprzeczyć, że wygodne podłoże to gwarancja głębokiego snu, który z kolei może przełożyć się na większą szansę wejścia w fazę REM - to w niej właśnie występują najbardziej intensywne marzenia senne.

Faza REM a odpowiednio dobrany materac

Faza REM to kluczowy etap cyklu snu, który charakteryzuje się przede wszystkim zwiększoną aktywnością mózgu, a tym samym intensywnymi snami. Odpowiednio dobrany materac może mieć istotny wpływ na to, jak przebiega ta faza, czy w zasadzie w ogóle wystąpi i jak długo będzie ona trwać. To najgłębszy etap naszego wypoczynku, a wszyscy dobrze wiemy, że głęboki sen to taki, któremu towarzyszą odpowiednie warunki. Dlatego też materac może odgrywać tutaj kluczową rolę. Nie wystarczy jednak, aby był on wygodny. Najlepiej dopasowane podłoże do snu to w szczególności takie, które odpowiada naszym potrzebom i wymaganiom organizmu. Jeżeli w trakcie wypoczynku napotykamy przeszkodę w postaci niedostatecznej stabilności czy poczucia chłodu, nasze szanse na wejście w fazę REM są niestety znikome.

Jak dobrać materac, aby polepszyć jakość snów?

Pozostaje zatem pytanie: jak dobrać materac, aby cieszyć się głębszym snem i tym samym zwiększyć swoje szanse na bardziej interesujące i intensywniejsze marzenia senne? Przede wszystkim należy rozpoznać swoje potrzeby i preferencje - zastanów się, czy wolisz miękkie czy bardziej twarde podłoże do wypoczynku. A może jesteś alergikiem i potrzebujesz materaca, który zapewni Ci czyste warunki do snu? Nie zapominaj również o tym, że dobry materac powinien zapewnić Ci stabilne podparcie ciała, nawet jeśli cenisz sobie prawdziwą miękkość i wygodę. Kluczem jest więc zrozumienie sygnałów, jakie przesyła nam nasz organizm. Wtedy będziemy mogli dobrać odpowiedni produkt, który być może pomoże w poprawie jakości snów.

Okazuje się więc, że dobrze dobrany materac może wpłynąć na intensywność naszych marzeń sennych. Należy wziąć jednak pewną poprawkę, gdyż nie jest to zasada, zgodnie z którą im wygodniejszy materac, tym lepiej. Mimo to warto zadbać o to, aby podłoże, na którym wypoczywamy, cechowało się prawdziwą wygodą - w ten sposób z pewnością zapewnimy sobie głęboki i jakościowy sen.


Artykuł powstał we współpracy z SleepMed.pl.