Brama wjazdowa to centralny element Twojego ogrodzenia. Pełni funkcje estetyczne, ale również praktyczne, dopuszczając do posesji jedynie upoważnione do tego osoby. Zobacz, jakie są rodzaje bram i która z nich lepiej sprawdzi się na Twoim terenie.

Funkcje bram wjazdowych

Rodzaj wybranej przez Ciebie bramy wjazdowej powinien zależeć od kilku kwestii. Na początku zwróć uwagę na funkcje użytkowe furtki. Potrzebujesz bramy do prywatnej nieruchomości, czy ogrodzenia dla budynku o przeznaczeniu publicznym? Od tego zależy materiał i wytrzymałość wybieranej furtki. Czy będzie ona użytkowana jedynie przez członków rodziny, czy przez większą publikę?

Zastanów się również nad poziomem bezpieczeństwa, którego będziesz wymagał od instalowanych zabezpieczeń. W przypadku ogrodzeń instalowanych pod potrzeby publiczne, wielkość bram jest regulowana i sprawdzana prawnie. Brama nie może mieć, albowiem mniej niż 2,4 metry szerokości, nawet jeśli przeznaczona jest jedynie od użytku prywatnego.

Kolejną, niezwykle istotną kwestią przy wyborze bramy jest również wielkość branego pod uwagę terenu i kąt nachylenia, pod jakim wjeżdża się na posesję. Dłuższa furtka zagwarantuje Ci więcej swobody i możliwości do manewrowania autem. Na spokojne parkowanie pozwoli Ci na przykład brama wjazdowa 4m.

Bramy nadające się na większe tereny

Duży metraż posiadłości gwarantuje nam znacznie większy wybór. Kiedy nie ogranicza Cię powierzchnia terenu, możesz oprzeć swoją decyzję głównie na kwestiach stylistycznych.

Klasycznym i wygodnym wyborem są  dwuskrzydłowe bramy wjazdowe. Są bardzo estetyczne i często projektowane z myślą o konkretnych stylach architektonicznych. Mogą być ręczne lub automatyczne. Z pewnością są jednym z najczęściej wybieranych rodzajów furtek, głównie ze względu na swoją uniwersalność i funkcjonalność.

Ciekawą alternatywą dla dwuskrzydłowej bramy może być brama wahadłowa. Działają one dość podobnie, chociaż te bardziej innowacyjne modele uznawane są za nowocześniejsze. Otwierają się zazwyczaj tylko w jedną stronę, na zewnątrz posesji. Mają jednak alternatywne designy, które pasują do minimalistycznych posiadłości.

Bramy odpowiednie dla mniejszych posesji

Dwuskrzydłowe bramy wjazdowe nie nadają się niestety do wszystkich terenów. Czasami zwyczajnie nie mieszczą się w metrażu wymaganym do instalacji. Muszą mieć w końcu zagwarantowane dodatkowe miejsce na otwieranie się na oścież, nieważne czy do wewnątrz, czy do zewnątrz.

Na szczęście niektóre furtki zaprojektowane są z myślą o znacznie mniejszych nieruchomościach. Brama przesuwna składa się zazwyczaj z jednego skrzydła, które przesuwa się wzdłuż ogrodzenia na boki. Jest ona kompaktowa i nie zabiera dużo przestrzeni, zostawiając miejsce na inne potrzebne w ogrodzenie rzeczy.

Zazwyczaj są automatyczne i niezwykle nowoczesne. Preferowane przez projektantów przy nieruchomościach o współczesnym budownictwie. Z pewnością jednak znajdziesz bramy inspirowane bardziej klasycznym wyglądem, pokryte specjalną farbą z charakterystycznymi ornamentami, które przypominają tradycyjne projekty.

Wybór odpowiedniej bramy wjazdowej zależy od Twoich preferencji stylistycznych, ale również od metrażu i możliwości przestrzennych terenu. Bramy skrzydłowe z pewnością nadadzą się lepiej do obszarów o większej powierzchni, gdzie zagwarantowana jest odpowiednia ilość miejsca na swobodne otwieranie boków. Za to przesuwne furtki będą świetne do mniejszych stref, gdzie pod uwagę trzeba brać każdy dostępny metr przestrzeni.

 

 

 

 

#artykułsponsorowany