Rozdzielnice elektryczne są podstawowym elementem każdej instalacji elektrycznej, pełniąc kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa oraz funkcjonalności systemów elektrycznych w obiektach mieszkalnych, usługowych i przemysłowych.

Wśród dostępnych na rynku rozwiązań, duże zainteresowanie klientów budzą rozdzielnice natynkowe, które stanowią istotną część infrastruktury elektrycznej. Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie tematu rozdzielnic natynkowych, ich funkcji oraz zastosowań.

Przedstawione zostaną także porównania do rozdzielnic podtynkowych oraz wyjaśnione zostaną kwestie związane z doborem odpowiednich rodzajów rozdzielnic do konkretnych typów obiektów.

Rozdzielnice podtynkowe, natynkowe

Rozdzielnice podtynkowe i natynkowe stanowią dwa podstawowe rodzaje rozdzielnic, które różnią się przede wszystkim sposobem montażu. Rozdzielnice podtynkowe są instalowane w ścianach, co pozwala na całkowite ich ukrycie i zastosowanie w miejscach, gdzie estetyka odgrywa istotną rolę. Natomiast rozdzielnice natynkowe montowane są bezpośrednio na powierzchni ściany, co ułatwia dostęp do nich oraz pozwala na łatwiejszy montaż i serwisowanie.

Rozdzielnice podtynkowe – zalety i zastosowanie

Rozdzielnice podtynkowe charakteryzują się estetycznym wyglądem, ponieważ po zamknięciu frontowej klapki są niemal niewidoczne na ścianie. Są często stosowane w mieszkaniach, domach oraz w obiektach komercyjnych, gdzie ważna jest harmonia z wykończeniem wnętrz.

 1. Estetyka: Niewidoczne po zamontowaniu, wpływają na wygląd wnętrz.
 2. Ochrona: Zazwyczaj posiadają wyższy stopień ochrony przed czynnikami zewnętrznymi.
 3. Integracja z architekturą: Dają możliwość lepszej integracji z architekturą wnętrz.

Rozdzielnice natynkowe – zalety i zastosowanie

Rozdzielnice natynkowe z kolei są łatwe w montażu i dostępne w różnych wielkościach oraz konfiguracjach, co sprawia, że są szeroko stosowane zarówno w warunkach domowych, jak i przemyśle. Dostęp do instalacji elektrycznej jest szybki i prosty, co jest ważne w miejscach wymagających częstej konserwacji lub zmian w instalacji.

 1. Dostępność: Łatwe w montażu i dostępne w szerokiej gamie rozmiarów.
 2. Funkcjonalność: Ułatwiają serwisowanie i dokonywanie zmian w instalacji elektrycznej.
 3. Wszechstronność: Możliwość zastosowania w różnych warunkach – wewnątrz oraz na zewnątrz pomieszczeń.

Wybór rozdzielnicy – czynniki decydujące

Wybór między rozdzielnica podtynkową a natynkową powinien być podyktowany indywidualnymi wymaganiami co do estetyki, funkcjonalności, a także możliwości montażowych. Należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 • Warunki panujące w miejscu instalacji: Czy instalacja ma być w środowisku wilgotnym lub narażonym na zabrudzenia?
 • Wymogi estetyczne: Czy rozdzielnica ma być zakamuflowana, czy może stanowić element widoczny?
 • Łatwość dostępu: Czy przewiduje się częstą potrzebę dostępu do skrzynki rozdzielczej (np. w przypadku częstych modernizacji instalacji)?
 • Budżet: Często rozdzielnice natynkowe są tańsze w zakupie i instalacji niż rozdzielnice podtynkowe.

Podsumowując, wybór typu rozdzielnicy powinien być skorelowany z konkretnymi potrzebami i warunkami, w jakich ma funkcjonować instalacja elektryczna.

Skrzynka elektryczna – jak działa, jakie są typy i do czego jest potrzebna

Funkcje skrzynki elektrycznej w instalacji

Skrzynka elektryczna, nazywana także rozdzielnicą elektryczną, pełni niezwykle ważną rolę w systemie dystrybucji energii elektrycznej. Jest to zabezpieczenie instalacji przed nadmiernym prądem, miejscem, gdzie zbiegają się kable doprowadzające energię do poszczególnych obwodów oraz punkt, w którym umieszcza się zabezpieczenia takie jak wyłączniki nadprądowe, różnicowoprądowe oraz inne aparaty kontrolne. Skrzynki te można podzielić na:

 1. Rozdzielnice główne: Pełnią rolę centralnego punktu dystrybucyjnego mocy w budynku.
 2. Rozdzielnice pomocnicze: Stosowane w celu lokalnej dystrybucji energii do poszczególnych stref/pomieszczeń.
 3. Rozdzielnice specjalistyczne: Przystosowane do konkretnych zastosowań przemysłowych lub infrastrukturalnych.

Typy rozdzielnic pod kątem konstrukcji i montażu

Z perspektywy sposobu montażu i konstrukcji wyróżniamy:

 1. Rozdzielnice podtynkowe: Zabudowane w ścianę, z frontową klapką, zapewniające dyskrecję.
 2. Rozdzielnice natynkowe: Montowane na ścianie, łatwiejsze w obsłudze, często wybierane ze względu na praktyczność.
 3. Rozdzielnice wolnostojące: Duże szafy rozdzielcze często wykorzystywane w przemyśle.

Znaczenie skrzynki elektrycznej dla bezpieczeństwa

Skrzynka elektryczna ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa użytkowników instalacji. Chroni przed możliwością wystąpienia przeciążenia lub zwarcia, co mogłoby doprowadzić do uszkodzenia urządzeń elektrycznych, a w skrajnych przypadkach – do pożaru.

Równie ważnym aspektem jest ochrona przed porażeniem prądem, co jest zapewnione przez stosowanie wyłączników różnicowoprądowych.

Skrzynka elektryczna natynkowa – modele dostępne w naszej hurtowni

Bogata oferta rozdzielnic natynkowych

W naszej hurtowni zajmujemy się dystrybucją szerokiej gamy skrzynek elektrycznych natynkowych, które zostały zaprojektowane z myślą o różnych potrzebach i wymogach naszych klientów.

Posiadamy modele przeznaczone do użytku w warunkach domowych, komercyjnych oraz przemysłowych. Wszystkie oferowane produkty są wykonane z wysokiej jakości materiałów, co gwarantuje ich trwałość i niezawodność.

Modele dostosowane do różnych wymagań

Oferujemy skrzynki elektryczne natynkowe w różnych konfiguracjach:

 1. Różne wielkości: Od małych skrzynek jedno odbiorczych po duże rozdzielnice wielomodułowe.
 2. Różnorodność wyposażenia: Kompletne z zainstalowanymi aparatami modułowymi lub puste, do wyposażenia według własnych potrzeb.
 3. Dodatkowe funkcje: Na przykład z wysokim stopniem ochrony IP, szczególnie polecane do miejsc wilgotnych lub bardziej narażonych na zabrudzenia.

Indywidualne rozwiązania na specjalne zamówienia

Dla klientów z bardziej szczególnymi potrzebami istnieje możliwość skonfigurowania skrzynki natynkowej według indywidualnych wymagań. Pozwala to na dostosowanie takich parametrów jak:

 • Liczba i rodzaj modułów: Informujemy klientów o możliwych kombinacjach i pomagamy w doborze odpowiedniej liczby obwodów.
 • Stopień ochrony IP: Doradzamy w wyborze odpowiedniego stopnia szczelności skrzynki.
 • Rodzaje i klasy aparatów zabezpieczających: Pomagamy w wyborze aparatów zabezpieczających, tunele kablowe oraz inne akcesoria.

Przy wyborze odpowiedniego modelu skrzynki elektrocerycznej natynkowej nasza ekipa specjalistów służy pomocą i doradztwem, zapewniając, że każdy klient otrzyma produkt dokładnie spełniający jego potrzeby.

Rozdzielnice elektryczne – co jest w środku tych urządzeń

Komponenty wewnętrzne rozdzielnicy elektrycznej

Wewnątrz rozdzielnicy elektrycznej znajduje się szereg komponentów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całej instalacji. Są to między innymi:

 1. Wyłączniki nadprądowe (automatyczne): Chronią obwody przed przeciążeniem oraz zabezpieczają przed skutkami zwarć.
 2. Wyłączniki różnicowoprądowe: Zapewniają ochronę przed porażeniem elektrycznym poprzez natychmiastowe wyłączenie obwodu w sytuacji wystąpienia wycieku prądu.
 3. Szyny zbiorcze: Metalowe paski, które dystrybuują prąd do poszczególnych obwodów.
 4. Listwy zaciskowe: Miejsce, gdzie podłącza się kable przychodzące z zasilania i wychodzące do poszczególnych odbiorników.
 5. Kontaktory oraz przekaźniki: Stosowane są do zdalnego sterowania poszczególnymi obwodami oraz urządzeniami.

Organizacja i wygląd wnętrza rozdzielnicy

Organizacja i wygląd wnętrza rozdzielnicy są ściśle związane z jej funkcjonalnością. Wszystkie komponenty są rozmieszczone w sposób, który umożliwia łatwy dostęp do nich na potrzeby obsługi lub konserwacji. Przewody elektryczne są odpowiednio oznaczone i zabezpieczone, aby zminimalizować ryzyko awarii i zachować bezpieczne użytkowanie. Moduły zabezpieczające są wyraźnie oznaczone i często grupowane według obwodów, które chronią.

Znaczenie dobrej organizacji komponentów

Dobrze zorganizowane komponenty w rozdzielnicy nie tylko upraszczają jej montaż oraz przyszłe prace serwisowe, ale również wpływają na bezpieczeństwo i wydajność całego systemu elektrycznego. Każdy komponent powinien być łatwo dostępny, co jest szczególnie ważne w przypadku konieczności szybkiego reagowania na awarie.

Rozdzielnica natynkowa na miarę Twoich potrzeb

Dostosowanie rozdzielnicy do indywidualnych wymogów

W procesie wyboru rozdzielnicy natynkowej na miarę indywidualnych potrzeb klienta, należy wziąć pod uwagę szereg czynników, które pozwolą na optymalizację jej działania oraz zapewnienie najwyższej efektywności. Do kluczowych aspektów należą:

 1. Ilość obwodów: Należy ocenić potrzeby związane z ilością obwodów, co pozwala na odpowiednie skalowanie rozdzielnicy.
 2. Rodzaj instalacji: Rozróżniamy instalacje jednofazowe i trójfazowe, a wybór odpowiedniego typu rozdzielnicy zależy od wykorzystywanych urządzeń i mocy, jaką należy dostarczyć.
 3. Konieczność rozszerzania systemu: Przy projektowaniu rozdzielnicy warto przewidzieć możliwość jej przyszłej rozbudowy, dobierając rozdzielnice z nieco większą liczbą miejsc na moduły.

Personalizacja konfiguracji skrzynki

Zapewniamy możliwość personalizacji skrzynki elektrycznej natynkowej w zależności od wymagań specyficznych dla danej instalacji. Obejmuje to:

 • Dobór odpowiednich wyłączników i zabezpieczeń: Na podstawie charakterystyki obciążenia i warunków pracy instalacji.
 • Zakup akcesoriów ułatwiających montaż i obsługę: Takich jak systemy oznaczeń, tuneli kablowych czy płyty montażowe.
 • Wybór skrzynki o odpowiedniej klasie szczelności: W zależności od warunków panujących w miejscu, gdzie ma być zamontowana np. w przypadku wilgotnych lub zakurzonych pomieszczeń.

Eksperckie doradztwo przy wyborze rozdzielnicy

Nasi eksperci są dostępni dla klientów, aby udzielić wsparcia technicznego oraz pomóc w skonfigurowaniu rozdzielnicy mejerującej się najwyższą efektywnością i wydajnością. Zapewniamy konsultacje i pomoc w doborze optymalnych rozwiązań.

Znaczenie odpowiedniego wyboru rozdzielnicy elektrycznej

Podsumowując, wybór odpowiedniej rozdzielnicy elektrycznej, czy to podtynkowej czy natynkowej, ma kluczowe znaczenie dla całego systemu instalacji elektrycznej. Jest to inwestycja, która gwarantuje bezpieczeństwo, efektywność oraz łatwość obsługi elektryczności w domu czy w przedsiębiorstwie.

W procesie decyzyjnym niezwykle ważne jest uwzględnienie przyszłych potrzeb, możliwości technicznych danego miejsca i indywidualnych preferencji użytkownika.

Zaleca się stawianie na sprawdzone rozwiązania i produkty wysokiej jakości, które posiadają niezbędne atesty i certyfikaty. Umożliwia to nie tylko przestrzeganie obowiązujących norm, ale także zapewnia użytkownikowi spokój oraz pewność, że wybrany system będzie służył bezawaryjnie przez długie lata.

Wszystkie omówione aspekty rozdzielnic elektrycznych i dostępne w naszej ofercie produkty są skierowane na spełnienie najwyższych standardów zarówno w kwestii technicznej, jak i estetycznej. Zapraszamy do korzystania z naszego doradztwa, które pozwoli na świadome i satysfakcjonujące dokonanie wyboru odpowiedniej rozdzielnicy dla Twojej instalacji.

Źródło: Hurtownia elektryczna - https://rager.wroclaw.pl