Koszty ogrzewania mieszkania z roku na rok są co raz większe, dlatego też wiele osób już na etapie zakupu wymarzonego M3, szuka takiego lokalu, który będzie na tyle ciepły, że pozwoli na realne oszczędności. Zarówno usytuowanie mieszkania, jak i jego ekspozycja wobec słońca ma istotny wpływ na zachowanie w nim ciepła. Sprawdziliśmy, jak wygląda kwestia ogrzewania mieszkania na parterze. Czy w mieszkaniach na parterze jest zimno? Czy płaci się większe rachunki za ogrzewanie?

Zimne mieszkanie na parterze - czy zawsze?

Wiele osób popełnia bardzo istotny błąd i zakłada, że w mieszkaniach na parterze jest zimno. Owszem mieszkania na środkowych kondygnacjach mają izolację zarówno od dołu, jak i od góry, co jednak nie oznacza, że koszty ich ogrzewania są tak dużo niższe. Wszystko zależy od nowoczesnych technologi i materiałów budowlanych, które odgrywają istotny wpływ na efektywność energetyczną budynków. W nowym budownictwie budynki posiadają odpowiednią izolację oraz specjalne systemy grzewcze, które zapewniają komfort termiczny na każdym poziomie, w tym także w mieszkaniu na parterze.

Inaczej wygląda kwestia ogrzewania starszego budownictwa np. z lat. 90. W starszych budynkach, gdzie zastosowano mniej zaawansowane technologie, straty ciepła mogą być znaczne. Mieszkania na parterze często mają bezpośredni kontakt z podłożem. Jeśli budynek nie jest odpowiednio ocieplony od dołu, ciepło może przenikać przez podłogę i uciekać na zewnątrz, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Na odczucie komfortu cieplnego w mieszkaniach na parterze w starszym budownictwie może również mieć wpływ ograniczona wentylacja w porównaniu do mieszkań na wyższych kondygnacjach. W przypadku nowoczesnych budynków z dobrym standardem energetycznym, mieszkania na parterze mogą być równie ciepłe, jak te na wyższych piętrach. 
 

Mieszkanie na parterze a ogrzewanie - jak ograniczyć utratę ciepła?

W celu minimalizacji kosztów ogrzewania mieszkania na parterze, istotne jest odpowiednie docieplenie budynku. Dobra izolacja ścian, podłóg i dachu całego budynku pozwoli zatrzymać ciepło wewnątrz pomieszczeń, redukując straty ciepła na zewnątrz. W starszym budownictwie powinna być przeprowadzona termoizolacja całego budynku. Jeśli jest to nie możliwe, warto zadbać o izolacyjne okna i drzwi, które skutecznie zapobiegną wyciekom ciepła.

Dodatkowo, korzystanie z naturalnego światła i ciepła słonecznego może również przyczynić się do obniżenia kosztów ogrzewania. Odsłanianie zasłon w słoneczne dni może dodatkowo pomóc w podtrzymaniu temperatury w pomieszczeniu.

Podsumowując, Mieszkanie na parterze nie musi wiązać się z wyższymi kosztami ogrzewania i być uważane za zimne. Indywidualne nawyki i styl życia mieszkańców, takie jak temperatura utrzymywana w pomieszczeniach czy też czas trwania ogrzewania, mają współcześnie większy  wpływ na wysokość rachunków niż kondygnacja na, której znajduje się mieszkanie. Nie mniej jednak, przez samym zakupem wymarzonego M3, warto sprawdzić jakie technologie i materiały zastosował deweloper, aby poprawić efektywność energetyczną mieszkania na parterze oraz zminimalizować straty ciepła. W trakcie wykańczania mieszkania można też podjąć dodatkowe środki w zakresie izolacji termicznej, czy ocieplenia podłogi. To wszystko zapewni odpowiedni komfort cieplny mieszkania na parterze i rozwiąże kwestię nieefektywnego ogrzewania.