Planujesz budowę domu lub altany w ogródku działkowym? W takim razie podstawą są dobrze wykonane fundamenty. Warto mieć świadomość tego, że przed wylaniem betonu należy zrobić szalunek. Czym jest szalunek fundamentowy i co trzeba o nim wiedzieć? Wyjaśniamy! 

Czym jest szalunek fundamentowy?

Zastanawiasz się, czym tak dokładnie jest szalunek fundamentowy? Otóż nazywamy tak konstrukcję, która jest niezbędna do nadania kształtu fundamentom. Dzięki szalunkowi zalany betonem fundament przybiera odpowiednią formę, a także zyskuje wysoką wytrzymałość i trwałość. W związku z tym nie musisz się obawiać, że ulegnie uszkodzeniu pod naporem mieszanki betonowej. Kiedy kształt fundamentów już się utrwali, zazwyczaj można zdemontować szalunek, a następnie użyć go ponownie. 
 

Jakie wyróżniamy szalunki fundamentowe?

Istotne jest to, iż można wyróżnić wiele typów szalunków fundamentowych. Na uwagę zasługują przede wszystkim te wykonane z desek sosnowych. Ich zaletą jest trwałość, stosunkowo niska cena i łatwa dostępność. Co ważne, deski można bardzo łatwo oddzielić od betonu podczas zdejmowania szalunku. Oprócz tego istnieją także szalunki z płyt lub pustaków i bloczków, szalunki tracone czy systemowe. Wybór zależy głównie od Twoich potrzeb i specyfiki planowanej konstrukcji, jak i również ewentualnej chęci ponownego użycia szalunku lub pozostawienia go w fundamencie.
 

Ramki konstrukcyjne ławy fundamentowej

Na pewno wiesz, że istnieją różne rodzaje fundamentów. Wiele osób decyduje się jednak na zastosowanie tzw. ławy fundamentowej, która jest bardzo ekonomiczną, bezpieczną i wytrzymałą opcją. Nie można jednak zapomnieć o tym, że wymaga ona solidnego zbrojenia. W związku z tym musisz zaopatrzyć się m.in. w ramki konstrukcyjne ławy fundamentowej. Gdzie je kupić?

Wysokiej jakości ramki konstrukcyjne ławy fundamentowej są dostępne w ofercie sklepu internetowego https://deskaszalunkowa.pl/pl/p/Ramka-konstrukcyjna-lawy-fundamentowej-60cm/4. Do wyboru masz ramki o różnych szerokościach, więc na pewno uda Ci się wybrać coś odpowiedniego dla Ciebie. Co ważne, są one bardzo wytrzymałe i zapewnią Twojej konstrukcji stabilność.

Jak widać, szalunek fundamentowy to bardzo ważny aspekt każdej budowli. Dzięki niemu konstrukcja może być bezpieczna, stabilna i trwała. Dużo osób decyduje się na ławę fundamentową. W tym przypadku istotne jest m.in. zbrojenie. Jeśli jednak skorzystasz z naszych rad, temat szalunków i fundamentów na pewno nie będzie Ci już obcy.
 
 
 
 
#materiałsponsorowany