Truskawki to prawdziwe letnie przysmaki. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na ich samodzielną uprawę w przydomowym ogrodzie lub na balkonie. By cieszyć się z obfitych plonów tych pysznych owoców, warto przestrzegać kilku zasad. Przedstawiamy 7 prostych sposobów na osiągnięcie sukcesu w uprawie truskawek.

Odpowiednie odmiany sadzonek truskawek

Truskawki to niewielkie byliny, powstałe jako mieszańce dwóch gatunków poziomki. Obecnie na rynku dostępne są różne odmiany sadzonek truskawek, które można łatwo dopasować do swoich potrzeb. To, jaka będzie najlepsza odmiana sadzonki truskawki, uzależnione jest m.in. od dostępnej przestrzeni, doświadczenia ogrodniczego czy przeznaczenia kulinarnego.

Najpopularniejsze odmiany truskawek, dostępne w sklepie: domisad.pl/sadzonki-truskawek/, powtarzają owocowanie, dzięki czemu pozwalają cieszyć się owocami niemal przez cały sezon. Sadzonki truskawek wczesnych to natomiast dobry wybór dla osób, które chciałyby uzyskać obfite plony owoców już na początku maja. Truskawka wisząca lub pnąca to polecane odmiany truskawek do małych ogrodów i uprawy w pojemnikach. Warto po nie sięgnąć również ze względów estetycznych, aby wzbogacić aranżację otoczenia. Niezależnie od wybranej odmiany sadzonki truskawki powinny cechować się odpornością na szkodniki i choroby oraz łatwością adaptacji do różnych warunków środowiskowych.

Sadzenie truskawek – wybór stanowiska

Uprawa truskawek nie jest skomplikowana, dlatego powinien poradzić sobie z nią nawet ogrodnik amator. Truskawki najlepiej owocują na stanowiskach słonecznych i żyznej, lekkiej i przewiewnej glebie, o lekko kwaśnym (5,5-6,5) odczynie. Truskawek nie powinno się uprawiać w bezpośrednim sąsiedztwie malin, jeżyn, ogórków i warzyw kapustnych. Byliny te wymagają zmianowania – przerwy w ich uprawie w danym miejscu powinny wynosić 3-5 lat. Przed sadzeniem truskawek podłoże należy przekopać, dokładnie odchwaścić i wzbogacić nawozem organicznym.

Prawidłowe sadzenie sadzonek truskawek

Sadzenie truskawek zwykle przeprowadza się na przełomie lipca i sierpnia. Innym możliwym terminem jest wiosna – koniec kwietnia/początek maja. Warto wtedy zakupić sadzonki np. w sklepie: http://domisad.pl/. Sadzenie sadzonek truskawek doniczkowych może natomiast odbywać się przez cały sezon wegetacyjny. Truskawki należy sadzić pojedynczo w rzędach. Odstęp pomiędzy sadzonkami powinien wynieść 25-35 cm, a między rzędami – 40-60 cm.

Uprawa truskawek – podlewanie i ściółkowanie

Ze względu na duże wymagania wilgotnościowe truskawki bezpośrednio po posadzenie oraz w okresach suszy wymagają podlewania. Należy przy tym uważać, by nie moczyć owoców i liści, ponieważ może to doprowadzić do rozwoju szarej pleśni. Dobrym rozwiązaniem może okazać się więc nawadnianie kropelkowe. Aby ograniczyć parowanie wody z podłoża, warto również ściółkować truskawki. Jako ściółka na zagonach najlepiej sprawdzi się pocięta słoma.

Nawożenie truskawek

Jeszcze przed sadzeniem truskawek należy wzbogacić podłoże na plantacji nawozem kompostem lub obornikiem. W trakcie wzrostu rośliny warto również zasilać biohumusem. Wiosną i jesienią można również nawozić truskawki specjalnymi nawozami wieloskładnikowymi.

Przycinanie truskawek i usuwanie rozłogów

Aby różne odmiany sadzonki truskawek wydawały rokrocznie obfite plony, należy pamiętać o systematycznym usuwaniu z nich liści i rozłogów. Liście należy usunąć latem, ok. 2 tygodnie po zakończeniu owocowania, ścinając je na wysokość 5-7 cm. Warto także regularnie obcinać wyrastające rozłogi przy nasadzie pędów – pozostawione będą osłabiać rośliny.

Rozmnażanie truskawek

Truskawki można łatwo rozmnażać za pomocą rozłogów. Jedną z najprostszych metod na uzyskanie nowych roślin, jest przytwierdzenie odrostów do ziemi drutem. Gdy nowe rośliny wytworzą korzenie, można odciąć je od rośliny matecznej i przesadzić na nowe miejsce.

 

 

 

 

#materiałsponsorowany