Drewniana chatka z doniczką kwiatów

Geranium, inaczej nazywane też pelargonią pachnącą, należy do roślin o pięknych, wielobarwnych kwiatach i charakterystycznie pachnących liściach. Jest chętnie uprawiane w domach i ogrodach nie tylko ze względu na swój wygląd, ale i na swoje właściwości. Zapach geranium odstrasza niektóre gatunki szkodników. Sprawdź, jak pielęgnować, uprawiać i rozmnażać pelargonię pachnącą.


Geranium – jak wygląda?

Ten pochodzący z Afryki gatunek kwiatów uprawia się głównie w doniczkach. Pelargonia pachnąca ozdabia balkony i tarasy, trafia również i na domowe parapety. Roślina ma charakterystyczne głęboko powycinane i pofałdowane liście, które wydzielają intensywny zapach. Liście są jasno-zielone i pokryte włoskami. Geranium, nazywane również anginką lub anginowcem (roślinę wykorzystywano niegdyś przy chorobach gardła) dorasta do 100 cm. Roślina gęsto się rozrasta, a jej kwiatostany w kolorze od białego do purpurowego są małe i zebrane w luźne baldachimy. Geranium łatwo rozpoznać po przyjemnym cytrusowym zapachu. Z rośliny wytwarza się nawet olejek geraniowy o właściwościach uspokajających i łagodzących depresyjne nastroje.

Liść geranium

Geranium – jak o nie dbać i jak je uprawiać?

Geranium należy do roślin łatwych i niewymagających w uprawie. Jest to kwiat, który uwielbia słońce, dlatego najlepiej umieścić go w miejscu, gdzie będzie miał zapewniony stały dostęp do pełnego słońca przez przynajmniej 6 godzin dziennie. Pelargonia pachnąca idealnie nadaje się na balkony i tarasy od strony południowej lub zachodniej. Jeśli uprawiasz ją w domu, postaw ją na parapecie okna skierowanego na południe lub zachód. Geranium potrzebuje gleby przepuszczalnej, ale to jedyny wymóg. Do dobrego rośnięcia wystarcza mu standardowa, uniwersalna ziemia. Jak dbać o pelargonię pachnącą?

Podlewanie

Geranium lubi umiarkowaną wilgoć i nie toleruje zastoju wody. Jeśli na podstawce lub w osłonce doniczki stale znajduje się woda, może to prowadzić do gnicia korzeni. Podlewaj roślinę regularnie, ale dopiero wtedy, kiedy ziemia jest lekko sucha. W ciepłe letnie dni geranium potrzebuje codziennego podlewania, zwłaszcza jeśli rośnie na balkonie lub tarasie.

Balkon z wieloma roślinami

Nawożenie

Jeśli chcesz, by geranium bujnie rosło i obficie kwitło, regularnie stosuj nawożenie. Co 2-4 tygodnie w okresie wegetacyjnym używaj nawozów przeznaczonych do roślin kwitnących. Zimą, kiedy kwiat rośnie wolniej, zmniejsz częstotliwość nawożenia lub całkowicie odstaw nawozy.

Przycinanie

Pelargonia pachnąca potrzebuje przycinania, ponieważ ten zabieg pozwala utrzymać ją w dobrej kondycji i stymuluje obfitsze kwitnienie. Usuwaj z geranium przekwitłe kwiaty i uszkodzone oraz suche liście. Jak przycinać geranium? Późną zimą lub wczesną wiosną usuń za pomocą sekatora uszkodzone, chore, słabe lub zbyt cienkie pędy, żeby poprawić cyrkulację powietrza wokół rośliny. Tuż powyżej węzła liściowego lub pąka przytnij długie i rozrastające się pędy. Zachęci to geranium do rozkrzewiania się, ale spowoduje też bardziej zwarty wzrost.

Zimowanie

Kiedy tylko temperatury spadną poniżej 0°C, przenieś pelargonię z balkonu lub tarasu do cieplejszego pomieszczenia, gdzie temperatura wyniesie nie mniej niż 10°C. Geranium nie toleruje mrozów i musi zimować w mieszkaniu. Zimą roślina potrzebuje rzadszego podlewania. Nie dopuszczaj jednak do całkowitego wyschnięcia ziemi.

Różowy kwiat pelargonii pachnącej

Rozmnażanie geranium

Jak rozmnażać pelargonię pachnącą? Wczesnym latem lub wiosną odetnij pęd tuż poniżej węzła liściowego o długości ok. 10 cm. Wybierz zdrowy i mocny pęd taki, który jeszcze nie kwitnął lub właśnie zakończył kwitnienie. Oczyść pęd z dolnych liści i pozostaw odciętą sadzonkę na kilka godzin bez wody i poza doniczką, żeby rana po odcięciu się zasklepiła. Następnie posadź sadzonkę w mieszance ziemi i piasku. Doniczkę ze świeżo posadzoną roślina umieść w ciepłym i jasnym miejscu, ale z dala od bezpośredniego działania promieni słonecznych. Podlewaj roślinę regularnie, ale umiarkowanie. W ciągu 2-4 tygodni sadzonka pędowa powinna się ukorzenić. Wiesz już, jak pielęgnować i jak rozmnożyć geranium. Teraz kilka słów o jego właściwościach.

Zastosowanie geranium

Geranium to nie tylko pięknie prezentujący się na balkonie i tarasie kwiat, ale również roślina o wielu zastosowaniach. Postaw ja w ogrodzie i uprawiaj w doniczkach na balkonie, a odstraszysz komary i inne gryzące insekty. Roślina działa jak naturalny repelent. Ekstrakty z geranium dodaje się do kosmetyków wspierających utrzymanie zdrowej, czystej i promiennie wyglądającej cery. Olejek pozyskiwany z rośliny wykorzystuje się do aromaterapii przy obniżonym nastroju i stresie. Ma właściwości przeciwzapalne, więc stosuje się go przy problemach skórnych (trądzik), drobnych ranach i delikatnych stanach zapalnych skóry. Jakie jeszcze właściwości ma pelargonia pachnąca? W tradycyjnej medycynie stosowano roślinę do leczenia różnych dolegliwości związanych z bólami gardła, problemami z zatokami oraz przy menopauzie. Nie bez powodu geranium nazywane jest również anginką lub anginowcem.

Geranium cieszy oczy, ładnie pachnie i odstrasza gryzące owady. Na balkonie i tarasie tworzy kolorowe kompozycje, które efektownie prezentują się przez całe lato. Dzięki temu, że pelargonia pachnąca jest łatwa w uprawie i niewymagająca pod względem pielęgnacji, doskonale nadaje się dla początkujących ogrodników.

Źródła:

https://zielonyogrodek.pl/katalog-roslin/na-balkon-i-taras/znoszace-zacienienie/9643-pelargonia-pachnaca

https://twojogrodek.pl/Geranium-w-domu-jak-uprawiac-i-na-co-pomaga