Praca zdalna w wyjątkowo upalne, letnie dni może być niezwykle trudna, jeśli nie zadbamy o odpowiednie schłodzenie pomieszczenia przeznaczonego na biuro. Do wyboru są trzy główne rodzaje urządzeń, które zapewniają komfort termiczny w trakcie wykonywania obowiązków – klimatyzatory, klimatyzery oraz przenośne wentylatory. Czym różnią się te urządzenia i co warto wiedzieć przed ich zakupem? Podpowiadamy.

Klimatyzator

Klimatyzator to zaawansowane urządzenie, które zapewnia optymalny komfort termiczny w upalne dni. Najczęściej spotykanym rodzajem jest model typu split. Co oznacza, że składa się z dwóch głównych elementów – jednostki wewnętrznej, która wtłacza chłodne powietrze do pomieszczenia oraz jednostki zewnętrznej, która usuwa gorące powietrze na zewnątrz.

Klimatyzator to jeden z najbardziej efektywnych sposobów chłodzenia pomieszczeń. Zasadniczą jego wadą jest cena i konieczność wykonania skomplikowanego montażu wraz z instalacją odpowiednich rur i przewodów w ścianie. Jest za to niezwykle efektywny energetycznie i świetnie sprawdza się wszędzie tam, gdzie konieczne jest regularne chłodzenie pomieszczeń w lecie.


Klimatyzer

Klimatyzer to tania alternatywa dla drogiego klimatyzatora. Jest to urządzenie, które wykorzystuje wodę do ochładzania powietrza. Działa najbardziej efektywnie zwłaszcza w małych pomieszczeniach. Ze względu na wykorzystanie wody w procesie chłodzenia, klimator dodatkowo nawilża. Jest więc dobrym pomysłem tam, gdzie chcemy uniknąć zbytniego przesuszenia powietrza w trakcie upalnego lata.

Ogromną zaletą klimatyzera jest jego niska cena. Na rynku znajdziemy zarówno tanie urządzenia, które charakteryzują się prostą budową, jak i te nieco bardziej zaawansowane. W droższych modelach możemy znaleźć funkcje dodatkowe, takie jak np. jonizacja lub oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń.

Przenośny wentylator

Tradycyjną metodą na ochłodzenie domowego biura może być zwykły wentylator, który można umieścić na biurku. Jest cichy, wydajny i doskonale sprawdza się latem. Większość takich urządzeń nie wymaga bezpośredniego podłączenia do gniazdka. Praktycznie każdy biurkowy wentylator przenośny wyposażony jest w złącze USB. Dzięki czemu można łatwo wpiąć go w wolny slot w komputerze lub laptopie.

Wentylator przenośny jest także łatwy w utrzymaniu w czystości, mało awaryjny i co najważniejsze – bardzo tani. Ze względu na swoje kompaktowe rozmiary sprawdzi się zarówno do pracy zdalnej w domu, jak i w biurze. Nawiew powietrza o małym zasięgu jest w tym przypadku istotną zaletą, ponieważ nie przeszkadzamy w ten sposób pozostałym osobom w pomieszczeniu.