W ekskluzywnym wywiadzie dla Maxfliz, Cezary Konopko, ceniony architekt, dzieli się swoją pasją do projektowania, które czerpie inspiracje z natury, podróży, oraz lokalnej kultury. Rozmawiamy o jego podróży zawodowej, ewolucji stylu, oraz o tym, jak małe detale mogą odmienić przestrzeń życiową.

Od marzeń do realizacji

Konopko przyznaje, że droga do zostania architektem nie była dla niego oczywista od początku. Jego zainteresowanie budziło zarówno projektowanie, jak i wzornictwo przemysłowe. Inspiracją okazała się być nauczycielka z wczesnych lat szkolnych, która zachęciła go do rozwijania swoich talentów artystycznych. "To była droga pełna pasji i nieustającej nauki. Od kursów rysunku, przez fascynację sztuką, aż po decyzję o studiowaniu architektury," mówi Konopko.

https://maxfliz.sharepoint.com/:i:/r/sites/marketing/Shared%20Documents/Repozytorium/Maxfliz/Projekty/2023/Dzia%C5%82%20-%20Marketing/Podr%C3%B3%C5%BC%20do%20wn%C4%99trza/Cezary%20Konopko/Zdj%C4%99cia/0C1A9503-HDR.jpg?csf=1&web=1&e=XcdhmY

Naturą malowane projekty

Znakiem rozpoznawczym prac Konopki jest bliskie związanie z naturą oraz unikanie sztucznych materiałów. "Moje projekty to dialog z otoczeniem; używam materiałów, które są mu bliskie jak cegła, drewno czy kamień." Architekt wyznaje, że kluczowym momentem w jego karierze było odkrycie, że pragnie tworzyć przestrzenie, które są harmonijnym przedłużeniem natury.Inspiracje na każdym kroku

Podróże stanowią dla Konopko niewyczerpane źródło inspiracji. Zaskakujące może być to, że architekt czerpie je nie tylko z odległych zakątków świata, ale i z bliskich, lokalnych krajobrazów. "Odkrywanie piękna na wyciągnięcie ręki, jak Mazury czy Biebrza, pokazuje, że inspirujące mogą być miejsca tuż obok nas," mówi Konopko.

Lokalność w projektowaniu

Konopko podkreśla także znaczenie zrozumienia lokalnej kultury i kontekstu miejsca. "Projektując nad jeziorem, używam materiałów stamtąd; podobnie w górach. To szacunek dla otoczenia i jego historii," wyjaśnia architekt.

Wizja przyszłości

Pytany o przyszłe trendy, Konopko stawia na minimalizm i zrównoważony rozwój. "Ludzie będą dążyć do prostoty i harmonii z naturą," prognozuje.

Przeczytaj cały wywiad na PodróżDoMiejsca: Piękne miejsca są na wyciągniecie ręki. Wywiad z arch. Cezarym Konopko - blog Maxfliz

Poznaj inne odsłony projektu Podróż Do Wnętrza z Maxfliz Podróż do wnętrza | Wyposażenie wnętrz MAXFLIZ

 

 

 

#materiałsponsorowany