Czy czapeczka na lato dla niemowlaka na pewno jest niezbędna? Kwestia ta budzi wśród młodych rodziców wiele emocji. Jak jest w rzeczywistości? Czy małemu dziecku niezależnie od aktualnej pory roku należy zakładać czapkę? Kiedy jest to rzeczywiście konieczne? Sprawdzamy.

Czapeczka na lato dla niemowlaka - kiedy jest obowiązkowa, a kiedy nie?

Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że dzieciom do 3 miesięcy czapeczkę trzeba zakładać nawet w domu. Dzisiaj wiadomo już, że nie ma takiej potrzeby. W ten sposób można maluchowi nawet zaszkodzić, prowadząc do jego przegrzania.

Inaczej jest jednak w przypadku spacerów. W teorii maluch do 1. miesiąca życia zawsze powinien mieć na głowie czapkę. W zimne dni ma ona chronić przed zimnem, a w gorące przed słońcem. Z drugiej strony rodzice nie wystawiają latem swoich pociech na działanie promieniowania słonecznego. Dlatego czapeczka często nie jest potrzebna. Wszystko zależy od sytuacji.

Czapeczka na lato dla niemowlaka jest konieczna, gdy dziecko jest wystawione mimo wszystko na słońce. Najlepszym wyborem są czapeczki cienkie i przewiewne np. uszyte z przepuszczającej powietrze bawełny. Warto poza tym zadbać o dodatkową osłonkę na kark.

Czapeczka dla niemowlaka - nie tylko zimą

To, że zimą czapeczka dla niemowlaka jest niezbędna, wie każdy. Pewne wątpliwości pojawić się jednak mogą latem. Czy wtedy należy sięgnąć po dziecięce nakrycie głowy?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że niemowlęta w pierwszych tygodniach swojego życia tracą ciepło cztery razy szybciej niż osoby dorosłe. Dodatkowo aż 40% tego ciepła ucieka właśnie przez głowę. Dlatego czapeczka na lato dla niemowlaka często jest mimo wszystko potrzebna. Najważniejsze jest to, aby zachować w tym wszystkim zdrowy rozsądek. W Polsce latem pogoda również bywa zdradliwa. Tymczasem przewianie uszu w przypadku małego dziecka skończyć się może naprawdę źle.

Idealna czapeczka na lato dla niemowlaka - jak wybrać dobrze?

Zacząć trzeba od tego, że czapeczka na lato dla niemowlaka musi być lekka, cienka i przewiewna jednocześnie. Prym wiodą tutaj czapki bawełniane, które są miłe w dotyku i nie powodują przegrzania skóry.

Sam materiał wykonania to dopiero początek. Uwzględnić należy również krój czapeczki. Musi być on dopasowany do malucha. Ciekawą propozycją są na pewno czapeczki wiązane, które nie zsuwają się dziecku z uszu. Nie ma też ryzyka, że niemowlę sobie je samodzielnie ściągnie. Są niestety pociechy, które za takimi czapkami nie przepadają. Wtedy należy postawić na modele klasyczne - wsuwane na głowę. Muszą być one dobrze dopasowane do obwodu głowy malca. W żadnym wypadku nie mogą zasłaniać mu oczu.

Od pewnego czasu na popularności zyskują również turbany. To nakrycia głowy przeznaczone dla dziewczynek. Pełnią one w zasadzie tę samą funkcję, co standardowe czapeczki. Prezentują się przy tym bardzo efektownie. Latem warto poza tym rozważyć zakup uroczego, dziecięcego kapelusza. To ciekawa alternatywa dla klasycznych czapek.

 

 

#materiałsponsorowany