Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, kiedy szczególnie dbamy o wystrój naszych domów. Centralnym punktem świątecznych przyjęć jest zazwyczaj stół, który staje się miejscem wspólnych posiłków, rozmów i świątecznych toastów. Poznaj 7 sposobów na udekorowanie stołu na te wyjątkowe dni, aby stał się nie tylko funkcjonalny, ale i wyjątkowo urokliwy.

1. Wybór palety kolorystycznej

Zacznij od wyboru kolorów, które będą dominować na Twoim świątecznym stole. Tradycyjne czerwienie, zielenie i złoto to klasyka, która zawsze się sprawdza i wprowadza świąteczny nastrój. 

Możesz jednak także zdecydować się na bardziej stonowane barwy jak biel, srebro i błękity, które wprowadzą do wnętrza wrażenie zimowej świeżości i elegancji.

2. Bieżnik i serwety

Piękny, dobrze dobrany bieżnik to podstawa świątecznego stołu. Wybierz materiał, który będzie komponował się z resztą dekoracji i zastawy. Dopełnieniem są eleganckie serwety, które mogą być złożone w artystyczne kształty lub po prostu starannie ułożone obok talerzy.

3. Świąteczne filiżanki i zastawa

Nie zapomnij o świątecznych filiżankach, które są nie tylko praktyczne, ale i dodają charakteru każdemu świątecznemu posiłkowi. Wybierz filiżanki z motywami bożonarodzeniowymi, które będą pasować do reszty dekoracji. Dopasuj do nich talerze, miseczki oraz sztućce ze świątecznymi akcentami.

4. Dekoracje środkowe

Centrum stołu to miejsce, gdzie możesz naprawdę zaszaleć z dekoracjami. Tradycyjna świeca otoczona wieńcem z gałęzi świerku lub ostrokrzewu dodaje stołowi uroku i ciepła. Możesz też postawić na środku stołu szklany wazon z bożonarodzeniowymi bombkami, światełkami LED czy nawet małą, dekoracyjną choinką.

5. Oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie może całkowicie zmienić atmosferę przy stole. Delikatne światła, takie jak lampki choinkowe rozłożone wokół stołu lub małe świece mogą stworzyć intymny i ciepły nastrój. 

Unikaj jednak zbyt jasnego światła, które może zakłócić świąteczną atmosferę. Świątecznych wrażeń mamy zwykle tyle, że jesteśmy często przebodźcowani.

6. Dodatki i ozdoby

Małe elementy takie jak szyszki, cynamonowe pałeczki, pomarańcze czy orzechy mogą być rozrzucone wokół centralnych dekoracji, dodając stołowi naturalnego charakteru. Możesz również wykorzystać świąteczne ozdoby takie jak małe figurki Mikołaja, reniferów czy aniołków, a stół zyska radosne akcenty.

7. Personalizacja miejsca

Każde miejsce przy stole może być spersonalizowane za pomocą małych karteczek z imionami gości, co nie tylko ułatwi organizację siedzenia, ale też jest miłym gestem - kto z nas by tego nie docenił! Karteczki można przyczepić do serwetek lub umieścić w małych, świątecznych ramkach.

Znajdź swój styl w wystroju świątecznym!

Pamiętaj, że świąteczna dekoracja stołu to nie tylko estetyka, ale przede wszystkim sposób na stworzenie ciepłej, przyjemnej atmosfery, która sprawi, że święta będą jeszcze bardziej wyjątkowe. Najlepiej, jeśli będzie zgodna z Tobą.

Nie bój się eksperymentować i dostosowywać te pomysły do swojego stylu i preferencji, a Twój świąteczny stół z pewnością zachwyci wszystkich gości!

 

 

 

#materiałsponsorowany