Listwy karniszowe w salonie

W każdym domu pojawia się potrzeba zamontowania zasłon lub firanek w oknie. W niektórych pomieszczeniach stanowią one wyłącznie dekorację i pomagają wyciszyć pomieszczenie, ale w innych stanowią niezbędny funkcjonalny element wyposażenia. Niezależnie jednak od swojej funkcji, firany i zasłony muszą być dobrze zamontowane, a przy tym warto zadbać o spójny efekt wizualny. Przeczytaj nasz artykuł o tym jak w nowoczesny i elegancki sposób zawiesić zasłony lub firanki w mieszkaniu. 

Nowoczesne karnisze

Tradycyjne karnisze, szczególnie te montowane na ścianie nad oknem stały się mało atrakcyjne, szczególnie w nowoczesnych budynkach, gdzie okna są coraz większe i na montaż tradycyjnych karniszy nie ma miejsca. Dlatego znacznie częściej stosuje się nowoczesne karnisze montowane do sufitu, które pozwalają zawiesić zasłonę lub firanę nawet przy najwyższych oknach. 

Jak dobrać listwę i szynę karniszową do wnętrza?

Wybór szyny karniszowe, na której zawiśnie zasłona lub firanka, jest bardzo prosty. Ze względu na swój minimalistyczny charakter jedyną cechą istotną jest system montażu zasłony, najczęściej mamy do wyboru agrafki lub żabki. System karniszowy z agrafkami przeznaczony jest do zasłon z taśmą, w której znajdują się oczka do spięcia z agrafkami. W przypadku, gdy mamy zasłony bez odpowiedniej taśmy lepiej wybrać żabki, które nie wymagają dodatkowych elementów w zasłonie, aby ją zawiesić. Żabki są też wygodniejsze, jeżeli planujemy często zmieniać zasłony.

Niezależnie od wybranego rodzaju zamocowania zasłony, sama szyna karniszowa jest niewielka i w dużej części chowa się za zasłoną.

 

Zasłony w salonie

Zupełnie inną kwestią jest wybór listwy karniszowej, której zadaniem jest zasłonić szynę i miejsce zawieszenia zasłon. Po pierwsze należy wybrać dobrej jakości produkt, z trwałego materiału, który nie będzie się odkształcał, ani przebarwiał. Do wyboru jest szereg materiałów, można znaleźć listwy z drewna, a nawet metalu. Jednak są to bardzo drogie rozwiązania, ponieważ wymagają fachowej obróbki. Szczególnie elementy wykonane z metalu wymagają dużej wprawy przy montażu. 

Idealnym rozwiązaniem są listwy karniszowe wykonane z nowoczesnych tworzyw sztucznych. Po montażu taka listwa jest zawieszona przy suficie, więc jest to element, z którym nie mamy styku na co dzień, więc jego faktura jest nieistotna. Z drugiej strony listwy z lekkich tworzyw są łatwe w przycinaniu i w montażu, którego można dokonać za pomocą kleju.

 

Listwa karniszowa

 

Wybierając listwę karniszową warto wziąć pod uwagę kilka podstawowych rzeczy. 

Styl wnętrza: 

Dobierz listwę karniszową i karnisz, które pasują do stylu Twojego wnętrza. Na przykład, jeśli masz klasyczne wnętrze, wybierz listwę karniszową z eleganckim wzorem lub zdobieniem. Możesz wybrać model, który łączy się z listwą sufitową, którą dodatkowo zamontujesz w tym samym pokoju. To bardzo klasyczny wystrój, który świetnie sprawdza się w stylach angielskich, francuskich i różnych odmianach kolonialnych wystrojów. Jeżeli jednak twoje mieszkanie jest bardziej nowoczesne lub lubisz styl minimalistyczny skorzystaj z modeli prostych, bez zbędnych dekoracji, które zakryją szynę i same nie będą rzucać się w oczy. Takie proste listwy można zamontować od ściany do ściany, bez stosowania listew sufitowych.

 

listwa karniszowa w pokoju

Wielkość okna: 

Do dużych okien wybierz szeroką listwę karniszową, która będzie proporcjonalna do wielkości okna. Oczywiście weź pod uwagę, że wysokie listwy karniszowe mogą zasłonić częściowo okno, co uniemożliwi jego pełne otwarcie i dodatkowo zacieni pomieszczenie, a tego chcemy uniknąć. 

Dodatkowe oświetlenie: 

Przy wyborze listwy karniszowej warto też sprawdzić, czy dany model będzie miał miejsce na montaż listwy LED, która dodatkowo doświetli pomieszczenie i stworzy miły efekt na pofalowanych zasłonach. Warto wybrać listwę karniszową z taką możliwością, nawet jeżeli nie planujemy montaży światła od razu, kto wie jak zmieni się wizja wystroju w przyszłości. Ważną kwestią jest też odpowiedni materiał listwy, taki który nie będzie przepuszczał światła z listwy LED. W innym wypadku konieczne będzie wykorzystanie srebrnej refleksyjnej taśmy do podklejenia listwy.

 

Zasłona i firanka

Możliwość pomalowania

Chociaż na rynku można znaleźć produkty w prawie każdym kolorze i kształcie, to jednak zawsze istnieje ryzyko, że wybrany odcień będzie nieznacznie się różnił od koloru wnętrza. Dlatego, jeżeli chcemy mieć w domu kolorową listwę karniszową, to najlepszym rozwiązaniem są modele listew karniszowych przeznaczone do malowania. Listwy karniszowe przeznaczone do malowania, są fabrycznie pokryte podkładem. Taką listwę maluje się taką samą farbą jak wnętrze mieszkania. Tym sposobem kolor listwy karniszowej będzie identyczny ze ścianami, a sama listwa niemal niewidoczna.

Zalety stosowania listew karniszowych i szyn karniszowych:

Wybór nowoczesnych listew karniszowych w połączeniu z szyną karniszową zamiast tradycyjnego karnisza ma wiele zalet. Przede wszystkim szyna karniszowa daje znacznie mniejszy opór przesuwania zasłon, dzięki zastosowaniu kółek wewnątrz szyny. Ponadto montaż szyny karniszowe do sufitu pozwala dowolnie wybrać odległość zasłony od okna. Zasłona może niemal przylegać do ściany i zapewniać całkowite zaciemnienie pomieszczenia. 

Również estetyka szyn karniszowych jest ważne, w połączeniu z listwą karniszową są one idealnym dopełnieniem nowoczesnego minimalistycznego wnętrze. Znacznie lepiej komponują się w białych jasnych pomieszczeniach, gdzie nie zakłócają aranżacji.

Inną bardzo ważną zaletą listew karniszowych jest możliwość malowania. Oczywiście dotyczy to wybranych modeli, które są wstępnie przygotowane do malowania, ale nie są pokryte końcowym lakierem. Dzięki możliwości malowania, listwa karniszowa może być w dowolnym kolorze. Najlepszym wyborem do pomalowania są listwy z tworzyw sztucznych, które zapewniają idealnie gładką i równomierną powierzchnię, która nie będzie odróżniać się po pomalowaniu. 

Ciekawe pomysły na łączenie listew karniszowych

Jednak to nie wszystkie plusy wybrania listwy karniszowej. Do listwę karniszowych można dodać delikatne lub kolorowe oświetlenie, które podkreśli fakturę i kształt firany lub zasłony. Dodatkowe światło zapewnia unikalną atmosferę w pomieszczeniu, a stosując listwy LED RGB można zmieniać kolory i dobrać idealny do naszego nastroju.

Listwy karniszowe idealnie komponują się z listwami sufitowymi. Można wybrać modele, które mają identyczny kształt i przy montażu połączyć listwę karniszową z listwą sufitową, tak by cały pokój miał spójne dekoracje. 

Niezwykle ciekawym trendem w aranżacji jest też stosowanie zasłon na ściany lub regały. Może chcemy zasłonić półki w korytarzu albo schować przejście do innego pokoju. Szyna sufitowa zamontowana wzdłuż ściany pozwoli zakryć ścianę i stworzyć unikalne wnętrze. Również ta sama szyna może posłużyć, do podzielenia pokoju na dwie części np, kiedy mamy duży pokój dla dwójki nastolatków, montaż grubej zasłony pośrodku pozwoli stworzyć dwa osobne pomieszczenia tylko ruchem ręki, a listwa karniszowa zakryje miejsce montażu szyny na suficie z obu stron.

Niezależnie od potrzeb, nowoczesne i klasyczne listwy karniszowe to świetny dodatek do każdego wnętrza i gorąco zachęcamy do wykorzystania ich we własnym wnętrzu.

 

 

#materiałsponsorowany