Nie da się ukryć, że miniaturowe i małe rasy psów z roku na rok zyskują na popularności. Rzeczywiście małe psiaki są idealnym wyborem dla osób, które mają niewielkie mieszkania czy często podróżują. Pojawia się więc pytanie jaka karma jest odpowiednia dla małych psów? Okazuje się, że musi ona dostarczać sporo energii. Psy małych ras cechują się bowiem naprawdę szybkim metabolizmem. Ich zapotrzebowanie energetyczne jest zaskakująco wysokie.

Karma dla małych psów - co wybrać?

W zasadzie przy wyborze karmy dla małych psów trzeba się kierować tymi samymi zasadami, co zawsze. Trzeba uwzględnić tutaj m.in. wiek zwierzęcia czy jego wagę. Należy zawsze wybierać karmę wysokiej jakości.

Karma dla małych psów często zawiera mięso drobiowe. Jest ono lekkostrawne i sprawdza się w tym przypadku doskonale. Zawiera sporo łatwo przyswajalnego białka, a także magnez czy cynk. Jest dość miękkie, a więc odpowiednie także dla szczeniąt czy psich seniorów. Małym psom serwować też można wołowinę wysokiej jakości. Jest to mięso nieco twardsze, które wymaga nieco mocniejszego żucia. Stanowi bardzo ważny składnik w diecie zwierząt aktywnych.

Warto mieć na uwadze to, że małe psy często mają dość wrażliwy układ trawienny. Nie wynika to jednak na ogół z alergii pokarmowych. Zazwyczaj problemy generuje niska jakość podawanych karm, a nie konkretny rodzaj mięsa. Dlatego zakup wysokiej jakości mięsa ze sprawdzonych źródeł powinien rozwiązać ten problem.

Karmienie małych psów - co trzeba na ten temat wiedzieć?

Wybierając karmę dla małych psów, warto pamiętać o tym, że rosną one szybciej niż psy dużych ras. Jednocześnie starzeją się znacznie wolniej. Z tego powodu ich zapotrzebowanie na mikro i makroelementy jest dość specyficzne. Przedstawiciele małych ras bywają też dość wybredni, co do jedzenia. Karma musi być więc nie tylko pożywna, ale i smaczna.

Potrzeby żywieniowe małych psów są dość specyficzne. Z oczywistych względów jedzą one znacznie mniej pokarmu niż psy duże. Dlatego podawana im karma musi być naprawdę bogata w wartości odżywcze. Uwzględnić trzeba tutaj fakt, że niewielkie psiaki mają często problemy np. z układem krążenia czy zębami. Wybierane dla nich produkty muszą być więc dobrze zbilansowane w tym zakresie. Psy na ogół nie znają umiaru i ulubione smakołyki mogłyby jeść cały czas. Mają też tendencję do tycia. Tymczasem otłuszczenie prowadzi do upośledzenia układu sercowo-naczyniowego.

Jaka karma dla małych psów jest lepsza - sucha czy mokra? Niewielkie psy mogą szybko przybierać na wadze. Jednocześnie wybierana dla nich karma musi być dobrze skomponowana. Dlatego zaleca się pozostanie w tym przypadku przy karmie mokrej. Ma ona zazwyczaj niższą kaloryczność. Takie posiłki dostarczają więc psu mniej kalorii. W karmie dla małych psów musi być dużo białka. Spore znaczenie mają także substancje, które stymulują trawienie. Pożywienie powinno być lekkostrawne. Muszą się w nim znaleźć także witaminy, minerały i antyoksydanty.

 

 

 

 

 

#materiałsponsorowany