Jakość naszego snu jest uwarunkowana wieloma czynnikami: mogą one korzystnie wpływać na wypoczynek, lub wręcz przeciwnie - zakłócać jego spokój. Dlatego też wiele osób zmaga się niestety z takimi problemami jak bezsenność czy niespokojny lub płytki sen. Pojawia się wówczas pytanie: co robić? My odpowiadamy, że nic innego jak zapoznać się ze wskazówkami zawartymi w tym artykule!

Środowisko snu

Na jakość naszego snu w pierwszej kolejności wpływa oczywiście otoczenie i warunki, w jakich wypoczywamy. Znaczenie może mieć więc tutaj m.in. temperatura pomieszczenia, ciemność czy hałas, a nawet akcesoria sypialniane, które znajdują się w łóżku. Jeżeli jest nam za ciepło, zza ściany dobiegają głośne rozmowy, a światło lampy ulicznej pada prosto na naszą twarz, to raczej nic dziwnego, że możemy mieć problemy z zasypianiem. Trudności mogą również pojawić się wtedy, gdy nie odczuwamy wystarczającej wygody, a materac znajdujący się w łóżku jest po prostu niekomfortowy. Nie inaczej jest w przypadku poduszki czy pościeli. Warto zatem zadbać o to, aby środowisku snu było dopasowane do naszych potrzeb i umożliwiało spokojny, niezakłócony sen. Wtenczas być może dobrym rozwiązaniem będzie także zakupów produktów SleepMed dla zdrowego wypoczynku.

Tryb życia i nawyki

Nasze codzienne nawyki, zajęcia, a nawet to, jak się odżywiamy, również ma duży wpływ na jakość snu. Przykładowo spędzając dużo czasu w ciągu dnia przed ekranem urządzeń elektronicznych, dociera do naszego organizmu szkodliwe światło niebieskie, które może skutecznie zakłócać wypoczynek. Z kolei niezdrowa dieta może przekładać się na problemy trawienne decydujące o niemożliwości zaśnięcia po położeniu się do łóżka. Warto zatem bliżej przyjrzeć się swoim nawykom oraz trybowi życia, a w szczególności zadbać o to, aby wypoczynek był regularny, nawet w weekendy, kiedy mamy ochotę pozostać w łóżku kilka godzin dłużej. Nie bez znaczenia pozostaje także aktywność fizyczna - w trosce o zdrowy sen dopilnujemy, aby na co dzień poddawać się systematycznemu wysiłkowi.

Zdrowie emocjonalne

Nie wiele osób z kolei zdaje sobie sprawę, że na jakość naszego snu może również wpływać nasze zdrowie emocjonalne. Jeśli na co dzień zmagamy się z dużym stresem lub posiadamy problemy w niektórych relacjach międzyludzkich, wraz z położeniem się do łóżka często odtwarzamy nieprzyjemne sytuacje z danego dnia oraz szukamy dla nich rozwiązań. Jednak czy takie działanie pozwala nam zasnąć? Oczywiście, że nie. Dlatego też warto lepiej przyjrzeć się swojemu zdrowiu ze strony psychicznej i nawet, jeśli to konieczne, umówić się na wizytę ze specjalistą terapeutycznym. Możemy zdziwić się, jak poprawa samopoczucia emocjonalnego wpłynie na jakość naszego wypoczynku.

Analizując wszystkie wymienione czynniki, pewnie wielu z nas zastanawia się, czy jest w ogóle możliwe uzyskanie wysokiej jakości snu. Oczywiście, że tak! Wystarczy nieco chęci oraz zaangażowania, aby móc rozpoznać źródło swojego problemu. Czasem niestety nie jest ono tak oczywiste, a może znacząco, a jednocześnie negatywnie wpływać na nasz wypoczynek.

Artykuł sponsorowany.