Parki to w miastach czasem jedynie miejsce, w którym można nieco poobcować z naturą. To świetnie miejsce na spacer i weekendowy wypoczynek. Jednak, aby przestrzeń w parku była komfortowa i estetyczna, muszą się w niej znaleźć m.in. ławki parkowe. Czym należy kierować się przy ich wyborze?

Czym powinny cechować się ławki parkowe?

Nie da się ukryć, że przy zakupie ławek parkowych kluczowe znaczenie ma przede wszystkim materiał ich wykonania. Wybór w tym zakresie jest naprawdę spory. W ofercie sklepu internetowego https://www.architekturaparkowa.pl znaleźć można ławki żeliwne, betonowe czy stalowe. Zdecydować się też można na ławki drewniane. Są one efektowne wizualnie, ale też wymagają regularnej konserwacji. Tymczasem w parku najlepiej sprawdzają się elementy architektury ogrodowej odporne na różne warunki atmosferyczne i intensywną eksploatację. Dlatego dużą popularnością cieszą się ławki metalowe czy żeliwne z dodatkiem naturalnego drewna.

Wspomnieć od razu trzeba o konstrukcji ławek do parku. Do wyboru są modele z oparciem i bez oparcia. Tutaj należy uwzględnić grupę docelową, która będzie głównie korzystała z ławek. Jeśli będą to osoby młode, zdecydować się można na ławki bez oparcia. Z kolei dla seniorów lepszym wyborem są klasyczne ławki z oparciami. Dla osób starszych są one wygodniejsze i zdecydowanie bezpieczniejsze w użytkowaniu.

Co trzeba uwzględnić przy wyborze ławek parkowych?

Oczywiście materiał wykonania i konstrukcja nie są jedynymi istotnymi elementami, które trzeba uwzględnić przy wyborze ławek parkowych. Nie da się ukryć, że obecnie coraz większe znaczenie ma design. W nowych parkach miejskich królują ławki nowoczesne o dość minimalistycznej konstrukcji. Mają one być nie tylko praktyczne czy wygodne, ale przede wszystkim efektowne wizualnie.

Dodatkowo ławki parkowe różnią się między sobą wielkością. Mowa tutaj o szerokości, wysokości i długości. Najważniejsze jest oczywiście siedzisko. Standardowe ławki parkowe mają siedziska o długości 150 lub 180 cm. Są jednak i modele mniej standardowe.

Jakie ławki parkowe wybrać?

Od jakiegoś czasu na popularności zyskują m.in. ławki betonowe. Są one trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym dość wygodne. Przykładem są modele o betonowej konstrukcji wyposażone w drewniane siedziska. Prezentują się one bardzo stylowo.

Ciekawą propozycją są oczywiście ławki drewniane. Ich największym atutem jest efektowny design. Są one również stabilne i ergonomiczne. Pasują do wielu aranżacji. Obecnie zazwyczaj spotkać się można z ławkami drewnianymi, ale z metalowymi czy żeliwnymi nogami oraz podłokietnikami.

Trzeba też wspomnieć o ławkach metalowych. Jest ich w przestrzeni miejskiej coraz więcej. Wyróżniają się znaczną odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Także i pod względem designu nie można im niczego zarzucić. Niekiedy przyjmują bardzo ciekawe formy i pełnią w parkach dodatkowo funkcję dekoracyjną. Często wyposażone są w drewniane siedziska.