Obecnie wiele osób marzy o własnym domu z wyjściem na taras i przepięknym ogrodem. Jednak przed postawieniem budynku warto pomyśleć o wzmocnieniu podłoża, aby zagwarantować trwałość całej konstrukcji. Jaki rodzaj fundamentowania warto wybrać pod budowę domu? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Dlaczego warto zdecydować się na wzmocnienie fundamentów?

Masz w planach budowę domu? W takim razie dobrym rozwiązaniem jest odpowiednie wzmocnienie podłoża przed postawieniem budynku. Bardzo często pozwala to zapobiec osiadaniu konstrukcji i zabezpiecza ją przed uszkodzeniami. Różne rozwiązania geotechniczne dostarcza firma keller.com.pl, która od wielu lat zajmuje się wzmacnianiem podłoża i wykonywaniem fundamentów głębokich. Do realizacji prac wykorzystywali oni m.in. pale przemieszczeniowe SDP i VDP, pale wbijane prefabrykowane, mikropale i pale CFA. Część z tych rozwiązań znakomicie sprawdza się podczas stawiania budynków mieszkalnych, zapewniając trwałość konstrukcji na długie lata.

Pale przemieszczeniowe jako sposób wzmacniania fundamentów

Pale przemieszczeniowe SDP i VDP są skuteczną technologią wzmacniania fundamentów przed postawieniem na nich domu. Wykonuje się je przy użyciu specjalnego świdra lub rury, które podczas wkręcania lub rozpychania przemieszczają grunt na boki. Następnie do powstałego w ten sposób otworu wlewa się pod ciśnieniem beton. W zależności od wybranej technologii zbrojenie wprowadza się przy zastosowaniu wibracji przed lub po zabetonowaniu. Fundamentowanie głębokie palami SDP wykonuje się przy użyciu specjalnej głowicy przemieszczeniowej lub rury wwiercanej. Natomiast pale VDP umieszcza się w podłożu poprzez wwibrowywanie stalowych rur przy zastosowaniu wibromłotów. Technologia ta pozwala zwiększyć nośność gruntu pod budowę domu, zapobiegając jego osadzaniu.

Jakie są zalety wzmacniania fundamentów palami przemieszczeniowymi?

Zastosowanie pali przemieszczeniowych jako metody fundamentowania głębokiego pod budowę domu umożliwia przeniesienie obciążenia na niższe warstwy gruntu. Wykorzystanie tego rozwiązania geotechnicznego pozwala postawić na wzmocnionym podłożu nawet ciężkie konstrukcje bez obawy, że po krótkim czasie zaczną one osiadać. Warto także podkreślić, że podczas wykonywania fundamentu na palach przemieszczeniowych SDP lub VDP dochodzi do zagęszczania gruntu w ich pobliżu. Dzięki temu możliwe staje się przeniesienie znacznie większych obciążeń w porównaniu do innych sposobów wzmacniania podłoża. W trakcie prac powstaje też niewielka ilość urobku. Warto także podkreślić, że tego rodzaju pale mogą mieć różne rozmiary średnic — od 270 mm do 600 mm — i posiadać długość do 40 m. Zatem pale przemieszczeniowe znajdują zastosowanie nawet przy wzmacnianiu gruntów o niewielkiej nośności.

Jeśli chcesz postawić budynek, który przetrwa lata, powinieneś naszym zdaniem zdecydować się na sprawdzoną technologię fundamentowania głębokiego. W ten sposób zabezpieczysz konstrukcję budynku przed uszkodzeniami spowodowanymi osadzaniem się podłoża. Znasz kogoś, kto również planuje budowę domu? Koniecznie podziel się z nim tym artykułem.

 

 

 

 

#materiałsponsorowany