Wakacje to okres, który dzieci absolutnie uwielbiają. Mają wtedy wiele czasu na zabawę i spotkania z przyjaciółmi. W tym czasie należy jednak zadbać też o właściwy odpoczynek, który zrównoważy wszelkie intensywne aktywności i zapewni więcej siły na kolejny dzień. Jak ustalić dobrą rutynę snu, która zadba o ich energię?

Świeże powietrze i chwile relaksu

By zadbać o zdrowy sen dziecka i odpowiedni jego harmonogram kluczowe jest właściwe zaplanowanie aktywności w ciągu dnia. Bardzo dobrze wpłyną na niego zabawy przeprowadzane na świeżym powietrzu. Można pomyśleć o spacerach, różnych grach lub pojechać z dziećmi na plenerową wycieczkę. Na pewno spodoba się im wyjście do zoo! Między energicznymi aktywnościami pamiętaj, by dziecko robiło sobie przerwy. Przeplataj je chwilami relaksu przy układaniu puzzli lub czytaniu książki. Przed samym snem również nie prowadź intensywnych ćwiczeń i zadbaj o wyciszenie dziecka. W ten sposób przygotuje ono swoje ciało do odpoczynku i szybciej zaśnie.

Budowanie świadomości

By dziecko było bardziej chętne do odpoczynku warto rozmawiać z nim o istocie snu. Przedstaw mu w zrozumiały przez niego sposób, dlaczego warto kłaść się spać o odpowiednich porach. Możliwe, że dzięki temu wpłyniesz w pozytywny sposób na jego myślenie, a energia dziecka w ciągu dnia poprawi się przez efektywny sen. Pamiętaj, by także ograniczać jego czas przed ekranem. Gdy pojawiają się wakacje, rodzice pozwalają dzieciom na więcej czasu przed telewizorem czy tabletem. Jest to duży błąd, ponieważ światło niebieskie emitowane przez ekrany bardzo negatywnie wpłynie na sen dziecka. Stanie się tak szczególnie wtedy, gdy okres jego korzystania z elektroniki będzie długi.

Stały harmonogram i odpowiednie warunki

W dobrym harmonogramie snu przede wszystkim najważniejsza jest jego stałość. Wakacje to kuszący powód, dla którego dzieci mogłyby mieć nieco późniejszą porę snu niż zwykle. Pamiętajmy jednak, by nie pozwalać im na zabawę do północy. Istotne jest, by godziny wstawania i pójścia spać były codziennie takie same. Stałość jest kluczowa dla właściwego przyzwyczajenia się organizmu do cyklu. Dzięki temu sen nabierze dużej efektywności. Bardzo ważne są też odpowiednie warunki odpoczynku dziecka. Należy zapewnić przewietrzenie pokoju przed snem i przygotować właściwie całą sypialnię. Kluczowy jest między innymi wybór odpowiedniego materaca, który wesprze rozwój i odpoczynek dziecka. Selekcja pościeli i poduszek jest równie ważna dla zachowania jakościowego harmonogramu snu.

Wasze dzieci liczą na was. Rolą rodzica jest zapewnienie im odpowiedniego wypoczęcia, a co za tym idzie dobrego samopoczucia w ciągu dnia. Utrzymanie odpowiedniego harmonogramu snu dziecka latem może być wymagające, lecz z naszymi wskazówkami na pewno sobie poradzicie. Powodzenia!

 

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

 

Artykuł powstał we współpracy z SennaMaterace.pl.