Lubisz rośliny i chcesz ustawić je na parapetach i półkach, ale obawiasz się, że Twoje małe dziecko, które wszystko wkłada do buzi, zatruje się nimi? A może masz w domu zwierzęta, którym zdarza się obgryzać zielone listki i pędy?

Zanim wybierzesz się do sklepu ogrodniczego, koniecznie zapoznaj się z listą kwiatów doniczkowych, które nie zawierają substancji trujących dla ludzi ani zwierząt. W ten sposób będziesz cieszyć się piękną dekoracją mieszkania bez szkody dla któregokolwiek z jego mieszkańców.

Dlaczego rośliny domowe mogą być niebezpieczne?

Uprawa roślin w domu jest przyjemna i pożyteczna. Jeśli jednak jest się rodzicem kilkuletniego brzdąca lub ma pod opieką zwierzęta, trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, by kwiaty i liście nie stanowiły zagrożenia w przypadku ich przypadkowego zjedzenia. 

Wbrew pozorom spora część roślin, które trzymamy w domu, zawiera trujące związki, które mogą szkodzić. Dotknięcie pędów czy kwiatów niektórych z nich może spowodować podrażnienia skóry i oczu, jeśli tkanka będzie uszkodzona. Natomiast  zjedzenie trujących roślin wywołuje wymioty i biegunkę lub problemy z oddychaniem. Niektóre mogą wywoływać nawet tak poważne skutki jak drgawki, utratę wzroku i zaburzenia pracy serca.

Nie znaczy to jednak, że wielbiciele roślin muszą zrezygnować ze swojego hobby, gdy tylko urodzi im się dziecko lub przygarną czworonoga. Istnieje także wiele gatunków kwiatów doniczkowych, które są nie tylko piękne, ale i też bezpieczne dla zwierząt i ludzi. Warto jednak zapobiegawczo trzymać je wyżej, aby dzieci lub czworonogi nie miały do nich dostępu.

Bezpieczne kwiaty doniczkowe lista

Prezentujemy 10 roślin doniczkowych, które świetnie sprawdzą się w domu rodzin z dziećmi i zwierzętami.

Dekoracyjna roślina o charakterystycznych wysokich łodygach i kolorowych kwiatach w kształcie motyla, która świetnie prezentuje się w mieszkaniu. Rodzice lub właściciele zwierząt mogą bez obaw wybierać spośród różnych gatunków storczyka.

Popularny w Polsce storczyk Phalaenopsis dobrze czuje się w temperaturze pokojowej, w miejscu jasnym, ale nie narażonym na bezpośrednie promienie słoneczne. Ze względu na podłoże z kory najwygodniej podlewa się go, zanurzając na kilka minut donicę w wodzie.

Rodzaj peperomia obejmuje bardzo wiele gatunków o zróżnicowanym wyglądzie od roślin jednolicie zielonych do intensywnie kolorowych. Łączy je niewielki rozmiar, łatwość uprawy i mięsiste liście gromadzące wodę.

Najczęściej spotykane gatunki peperomii to peperomia kędzierzawa, srebrzysta i tępolistna. Te kwiaty doniczkowe trzyma się w dobrze oświetlonym, ale nie nadmiernie nasłonecznionym miejscu. Wystarczy je podlewać raz na tydzień, najlepiej poprzez podsiąkanie.

  • Guzmania

Guzmania to piękna roślina o egzotycznym wyglądzie, która ozdobi każde wnętrze. Jej  liście zakończone są spiczasto i układają się w kształt rozety, a na środku króluje kolorowy kwiatostan (jego kolor i kształt zależy od odmiany).

W pielęgnacji guzmanii najważniejsze jest regularne, częste nalewanie wody do rozety, zwłaszcza latem (jednak bez przelewania). Roślina powinna być trzymana w miejscu umiarkowanie nasłonecznionym.

  • Frizea

Ten egzotyczny kwiat doniczkowy należy do rodziny roślin ananasowatych. Postawiony w mieszkaniu, wprowadza do niego ciekawy, kojarzący się z wypoczynkiem i dalekimi podróżami klimat. 

U nasady gęsto ułożonych, sztywnych liści rośnie wysoki kwiatostan. Kolor zarówno liści, jak i kwiatostanów - podobnie jak w przypadku guzmanii - może być różny w poszczególnych odmianach rośliny.

Podlewając frizeę, należy napełnić wodą rozetę.

Kalatea wyróżnia się dużymi, ciekawie uformowanymi liśćmi o wzorzystym zabarwieniu. Jej popularny gatunek kalatea okrągłolistna ma na liściach charakterystyczne paski w różnych odcieniach zieleni. Pozostałe gatunki kalatei mają liście z elementami srebrnymi, a nawet różowymi, co czyni je wyjątkowo ozdobnymi kwiatami doniczkowymi do domu.

Kalatea jest rośliną pochodzenia tropikalnego, dlatego preferuje ciepłe i wilgotne warunki. Najlepiej jest ustawić ją w półcieniu i podlewać obficie dwa razy w tygodniu, nie dopuszczając jednak, aby korzenie stały w wodzie.

  • Fitonia

Niewielkich rozmiarów roślina doniczkowa, wyróżniająca się liśćmi o widocznych blaszkach w różnych kolorach, m.in. białym i czerwonym.

Jest to roślina cieniolubna, dlatego można ją postawić nawet w pomieszczeniu zacienionym lub półcieniu. Nie ma też jednak przeciwwskazań, aby umieścić ją na jasnym stanowisku.

Latem oprócz podlewania warto zadbać również o regularne zraszanie liści fitonii.

  • Palma

Nie każdy gatunek palm jest bezpieczny dla dzieci i zwierząt, ale ze spokojem możesz postawić w domu palmę areka. Ta pochodząca z Madagaskaru roślina ma piękne, intensywnie zielone, pierzaste liście. Jest łatwa w uprawie i świetnie czuje się w temperaturze pokojowej. Osiąga stosunkowo duże rozmiary: w warunkach domowych może urosnąć do około 250 cm. Jej dużym atutem jest zdolność do oczyszczania powietrza w pomieszczeniu. Palmę tą najlepiej jest umieścić w miejscu o rozproszonym świetle. Latem warto opryskiwać listki wodą.

Oprócz niej nietoksyczna jest m.in. kencja i palma chamedora.

  • Echmea

Egzotyczny kwiat doniczkowy spokrewniony z ananasem. Jego sztywne, spiczaste liście tworzą rozetę, z której wyłania się przepiękny, barwny kwiatostan. Postawiona w salonie lub sypialni, echmea dodaje jej uroku i wyjątkowego, egzotycznego charakteru.

Echmea najlepiej rośnie, gdy postawi się ją na stanowisku o rozproszonym świetle. Aby nie uschła, trzeba pamiętać o regularnym nalewaniu wody do rozety.

  • Paproć

Paprocie to piękne i pożyteczne rośliny. Nie tylko dobrze wyglądają, ale i oczyszczają oraz nawilżają powietrze. Paprotka pasuje praktycznie do każdego wnętrza. Szukasz czegoś oryginalnego? Takie odmiany jak paproć  „Łosie Rogi” (Platycerium) czy paproć krokodyla (Microsorum Crocodyllus) z pewnością Ci się spodobają.

Paproci nie należy narażać na bezpośrednie działanie słońca, dlatego zamiast na parapecie lepiej postawić ją na półce bądź komodzie. Oprócz podlewania dwa razy w tygodniu warto regularnie zraszać ich liście.

Roślina ozdobna należąca do szparagowatych. Jej dwukolorowe lub w całości zielone, podłużne liście przypominają nieco ozdobną trawę. Zielistka dobrze magazynuje wodę, dzięki czemu ma szansę przetrwać, nawet jeśli nie jest regularnie podlewana.

Jak większość roślin doniczkowych, lubi jasne, ale nie nadmiernie nasłonecznione miejsca w mieszkaniu.

  • Gerbera

Gerbery sprzedawane są często w Polsce jako kwiaty cięte, można je jednak również uprawiać w doniczce. Ich piękne, różnokolorowe kwiaty przykuwają uwagę i na długo dekorują mieszkanie, mają też przyjemny zapach.

Gerbery lubią częste, ale niezbyt obfite podlewanie. Powinny stać w jasnym miejscu, ale lepiej nie wystawiać ich wprost na słońce.

Już wiesz, które rośliny z pewnością nie wywołają problemów zdrowotnych u Twoich dzieci i czworonożnych przyjaciół, a ozdobią mieszkanie. Pozostaje tylko cieszyć się ich uprawą!

 

 

 

#materiałsponsorowany