pranie dywanów sizalowych

Czyszczenie i pranie dywanów sizalowych tak naprawdę nie jest czynnością skomplikowaną. Nie wymaga ono używania żadnego specjalistycznego sprzętu czy środków. Z powodzeniem możemy wyczyścić dywan sami w warunkach domowych. Dzisiaj pokażę Wam jak to zrobić sprawnie, skutecznie, a co najważniejsze nie niszcząc przy tym samego dywanu. 

Czyszczenie dywanu sizalowego jest o tyle nieskomplikowane, że ten rodzaj dywanu nie posiada runa. Wszelkie drobinki brudu pozostają więc na jego powierzchni. Jest to zarówno wada, jak i zaleta tego dywanu. Brud jest dobrze widoczny, więc musimy nastawić się na częste sprzątanie dywanu. Jak możemy wyczyścić dywan sizalowy? 

Etap 1 – pozbycie się brudu powierzchniowego 

Możemy to zrobić przy użyciu odkurzacza. Pamiętajmy jednak, aby odkurzać zgodnie z kierunkiem tkania dywany, w przeciwnym razie będziemy go uszkadzać, prowadząc do jego zaciągania. W przypadku gdy dywan jest niewielkich rozmiarów, możemy go zwyczajnie wytrzepać. 


Etap 2 – mycie 

Dzięki myciu dywanu pozbywamy się brudu, który dość mocno wniknął w tkaninę. Ten rodzaj zanieczyszczenia nie usuniemy przez odkurzanie czy trzepanie, konieczne jest użycie wody z detergentem. To jakiego detergentu użyjemy do mycia, zależy już od nas samych. Z powodzeniem możemy użyć pianek do dywanów czy różnego rodzaju żeli. Jeśli chcemy wyprać dywan w sposób ekologiczny warto też poznać niezawodny sposób jak wyczyścić dywan sodą.

Zasada jest jednak jedna. Tak jak przy odkurzaniu, myjemy dywan sznurkowy (sizalowy) zgodnie z kierunkiem tkania dywanu, nigdy nie prostopadle. Używamy przy tym gąbki bądź szczotki z miękkim włosiem. 

Etap 3 – suszenie 

Dywan sizalowy najlepiej suszyć w pozycji leżącej. Możemy do powiesić, ale pamiętajmy, aby nie było to zbyt duży okres, bo dywan może zwyczajnie się wygiąć. Dywan z racji tego, że nie zawiera runa, będzie sechł dość szybko. 

Oczywiście, czy chcemy, czy nie, prędzej czy później będziemy musieli czyścić i prać dywan sizalowy. Jak każdy dywan będzie on pochłaniał brud, który nie będzie wyglądał estetycznie. Pocieszający jest jednak fakt, że tę czynność będziemy mogli z powodzeniem wykonać w domu i unikniemy konieczności oddawania go do profesjonalnych pralni, co z pewnością przekłada się na koszty eksploatacyjne.