Masz swój własny ogród? Niezależnie od tego czy jest duży, czy raczej niewielkich rozmiarów, jeśli jest w nim jeszcze niezagospodarowana przestrzeń, możesz śmiało spróbować zaprojektować go samodzielnie.
Planowanie przestrzeni wymaga nie tylko kreatywności i wyczucia, ale także logiki. Jak poradzić sobie z samodzielnym projektowaniem ogrodu?

Krok pierwszy, czyli wizja

Na samym początku trzeba się zastanowić, jaką część naszej działki chcemy przeznaczyć na stworzenie ogrodu. Przyda się więc tutaj porządny plan. Najłatwiejszym sposobem jest samodzielne dokładne rozrysowanie, oczywiście w odpowiednich proporcjach, całej dostępnej przestrzeni (tu przyda się trochę wiedzy z zakresu rysunku technicznego).

Jeśli twoje ambicje sięgają wyżej, możesz nawet spróbować skorzystać z programu do projektowania, aby zaplanować wszystko w najmniejszym szczególne. Jednym z najpopularniejszych programów wykorzystywanych przez projektantów i architektów jest AutoCAD, który można opanować dzięki szkoleniom online, lub samodzielnej nauce.

Robiąc plan otoczenia, nie zapomnij, aby umieścić w nim wszystkie obiekty, zwłaszcza te nieruchome. Najlepiej uwzględnić również dom, garaż, drogę dojazdową itp. Pomoże Ci to w wizualizacji swoich pomysłów z realnym układem Twojej przestrzeni.

Mając już plan, najlepiej w osobnym miejscu, wypisz wszystkie swoje pomysły. Przemyśl dokładnie jaką funkcję ma pełnić Twój ogród. Czy ma być to miejsce przeznaczone na relaks? Chcesz w nim hodować własne warzywa? A może ma być trochę bardziej rozrywkowy, z miejscem do zabaw dla najmłodszych?

Jeśli masz dużą działkę, spokojnie możesz połączyć wszystkie te funkcje. Nawet jeśli działka jest mała, jest szansa, że uda się połączyć kilka pomysłów równocześnie. Natomiast jeśli, już na tym etapie wiesz, że nie można mieć wszystkiego, spisz swoje potrzeby i określ, co jest Twoim priorytetem.

Krok drugi, czyli projekt

Masz już dokładny plan Twojego ogrodu i całej dostępnej przestrzeni oraz listę priorytetowych pomysłów. Najwyższy czas je połączyć.

Gdy określisz już misję swojego ogrodu, spróbuj, rozrysować mniej więcej, gdzie co ma się znaleźć. Być może za pierwszym razem będzie ciężko, dlatego, jeśli nie korzystasz z programu i posługujesz się tradycyjną kartką papieru, możesz albo nanosić zmiany ołówkiem, albo zrobić kilka kopii, jeszcze pustego planu.

Niby nie ma żadnych zasad, co do projektowania ogrodu, jednak są pewne uniwersalne schematy, które na pewno warto wcielić w życie.

Oto kilka wskazówek, jak dobrze zaprojektować swoją przestrzeń:

· Jeśli chcesz przeznaczyć część ogrodu na zabawy dla dzieci, to zwróć uwagę, żeby miejsce zabaw, było widoczne dla dorosłych (np. naprzeciw tarasu, lub okna wychodzącego na ogród).

· Przestrzeń hodowlaną, gdzie chciałbyś posadzić swoje warzywa, zaprojektuj w odpowiednim miejscu, tak aby miały dostateczną ilość światła.

· Jeśli chcesz zagospodarować część ogrodu, zarówno dla dzieci, jak i na hodowlę, to o ile to możliwe, umieść te miejsca daleko od siebie. Bawiące się dzieci, mogą w pewnym momencie, nawet nieświadomie, zacząć biegać po tej części ogrodu, depcząc i niszcząc naszą pracę. Jeśli nie masz takiej możliwości, możesz umieścić np. mały płotek, który rozgraniczy te dwie przestrzenie.

· Miejsce do imprezowania np. część grillowa, powinna znajdować się w ustronnym miejscu, możliwie najdalej od sąsiadów, tak aby nie zakłócać ich spokoju.

· Przestrzeń do wspólnych posiłków, powinna mieć swobodne przejście do domu, gdyż prawdopodobnie, często będziemy nosić tam naczynia, posiłki itd.

· Planując przestrzeń jadalną, pamiętaj o zadaszeniu, jeśli masz taką możliwość, możesz wykorzystać miejsce przy domu, aby zapewnić sobie ochronę przed deszczem.

To tylko nieliczne uniwersalne wskazówki, które mogą pomóc zaprojektować ogród. Zanim podejmiesz już konkretne kroki w terenie, przemyśl wszystkie ewentualne przeciwwskazania, uwzględnij sąsiadów, zmieniającą się pogodę i wszystkie inne ważne czynniki. Staraj się nie kierować tylko intuicją, ale rozmieść wszystkie elementy z rozsądkiem. 
 

Stylizacja i dodatki

Projektując ogród, należy pamiętać, że będzie on stanowił spójną całość, nie tylko z domem, ale i całym otoczeniem. Dobrze jest więc uwzględnić, wszystkie inne elementy, takie jak np. kolory.

Dobierając odpowiednie dodatki, staraj się utrzymać wszystko w jednej konwencji, aby nie zaburzyć całości. Tyczy się to ogólnego wyglądu i elementów ogrodu, takich jak kolor altanki, poręczy, plota, aż po dobór odpowiedniej zastawy i dodatków w postaci np. kocy.

To samo tyczy się gatunku roślin, przemyśl dokładnie, jak będą się ze sobą komponować i czy na pewno dobrze będą razem wyglądać. Warto pomyśleć również o estetycznych obrzeżach trawnikowych czy płotkach.

Jeśli kupujesz typowo letnie dodatki jak na przykład krzesła ogrodowe, zastanów się, gdzie potem będziesz je magazynować, gdyż przez większość roku będą nieużyteczne.

Pamiętaj, że jeżeli planujesz posadzić rośliny, to również będziesz potrzebować dodatkowych narzędzi, przemyśl, gdzie będziesz je trzymać. Jeśli część z nich będzie przechowywana na zewnątrz, to jeśli masz możliwość, również dobierz je w odpowiednim kolorze, tak aby pasowały do reszty.

* materiał sponsorowany