Każdy chce, aby kuchnia była wygodna i ładna. Ta część naszego domu powinna być zaprojektowana w odpowiedni sposób, uwzględniając gusty jej użytkowników. Zazwyczaj bierzemy pod uwagę również trendy oraz najnowsze możliwości techniczne i materiałowe. Chcemy samodzielnie urządzić kuchnie w najlepszy możliwy sposób, aby codziennie miło oraz komfortowo spędzać w niej czas przy posiłkach, gotowaniu i rozmowie z najbliższymi osobami. 

Na co zwrócić uwagę

Poniżej znajduje się kilka najważniejszych aspektów, które trzeba brać pod uwagę przy ustalaniu wystroju naszej kuchni. Po zapoznaniu się z nimi, będziesz wiedział, na jakie akcesoria kuchenne się zdecydować i rozwiejesz wszelkie wątpliwości.

Styl kuchni 

Zwróć uwagę na konkretny styl swojej kuchni i konsekwencję w jego stosowaniu. Istotnymi elementami, które wpływają na estetykę tej części Twojego mieszkania jest kolor ścian, podłogi i mebli. Warto skoncentrować się również na dekoracjach i powierzchniach poszczególnych elementów. Jeżeli interesuje Ciebie zdobywanie umiejętności w tworzeniu i modyfikacji obiektów wektorowych, a także tworzenie geometrii dwuwymiarowej, czy zarządzanie cechami obiektu, sprawdź internetowy kurs AutoCad. Pomoże on Tobie w zdobyciu unikalnej wiedzy pod okiem eksperta i samodzielnemu projektowaniu wnętrza swojej kuchni.

Dekoracje

Przy ustalaniu wystroju własnej kuchni skoncentruj się przede wszystkim na wyborze odpowiedniego dla siebie rodzaju opraw oświetleniowych, firany, okna, rolety lub zasłony i inne dekoracje. Ulubione kwiaty, czy inne drobiazgi umiejscowione na parapecie sprawią, że będziesz czuł/czuła się komfortowo w miejscu codziennych posiłków.

Proporcje zabudowy meblowej

Są one naprawdę istotne przy samodzielnym urządzaniu swojej kuchni. Przykładowo możesz zwrócić uwagę na ilość szafek stojących względem szafek wiszących. Ważne jest, aby zachować równowagę pomiędzy ilością różnego rodzaju akcesoriów. Pamiętaj także, że kształt mebli wpływa na całą stylistykę twojej kuchni.

Kolorystyka

W kwestii wyglądu zawsze ustal w pierwszej kolejności kolorystykę, jaką chciałbyś mieć we własnej kuchni. To podstawa, która pozwoli Ci dalej dobierać jej wystrój. Możesz zacząć przykładowo od wyboru koloru frontów mebli kuchennych, a następnie podłogi i ścian. W ostatnim czasie pojawił się nowy trend, w którym fronty szafek stojących są innego koloru niż zabudowa wisząca. Z pewnością daje to ciekawy efekt oraz możliwość urozmaicenia przestrzeni.

Funkcjonalne sprzęty w kuchni

W każdej funkcjonalnej kuchni możemy znaleźć lodówkę, zlew, kuchenkę, piekarnik i zmywarkę.  Duże sprzęty mogą być umieszczone  w zabudowie, tak jak lodówka, piekarnik, czy zmywarka. Wtedy możemy je zaliczyć do elementów jednolitej zabudowy. Sprzęty znajdujące się w naszej kuchni powinny być dobrane do siebie nawzajem stylem i kolorem, tak aby wpasowały się w nasz osobisty gust. Każdy mebel kuchenny powinien służyć dobrej organizacji przestrzeni, ponieważ im mniej sprzętów na zewnątrz tym kuchnia staje się bardziej funkcjonalna.

Ściana nad blatem kuchennym

Nad blatem kuchennym mamy zawsze fragment ściany, który warto ciekawie zagospodarować. Przestrzeń dzieląca blat i szafki kuchenne powinna mieć trwałą powierzchnię, która będzie odporna na ścieranie. Najbardziej narażone na zabrudzenia zdecydowanie są odcinki ściany bezpośrednio nad kuchenką oraz nad zlewem. Samodzielny wybór materiału przy urządzaniu przez nas kuchni musi wpisywać się w naszą koncepcję całego pomieszczenia. Najczęściej stosujemy płytki ceramiczne. Zdarzają się także płytki, które przypominają cegłę lub po prostu używamy prawdziwej, odpowiednio zaimpregnowanej cegły. Innym ciekawym i twórczym rozwiązaniem jest tapeta wodoodporna, beton architektoniczny, a także płyta meblowa.

Oświetlenie w kuchni

Dobre oświetlenie pomoże nam dostrzec piękno kuchni i w wygodny oraz komfortowy sposób korzystać z niej.  Niezbędne jest oświetlenie blatów roboczych, aby w przystępny sposób wykonywać nasze codzienne obowiązki. Można zastosować np. ciekawe lampy wiszące, które dodatkowo będą znakomitą dekoracją. Przy doborze oświetlenia trzeba wziąć pod uwagę wielkość kuchni i dobrać do niej kolor światła oraz jego moc. Rodzajami oświetlenia idealnymi  do przygotowywanego przez nas pomieszczenia jest światło ogólne w suficie, oświetlenie blatu roboczego i oświetlenie nastrojowe. Zwróć uwagę także na  dobór rolet do kuchni, których funkcją jest ochroną wnętrza przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych i przegrzewaniem wnętrza.

Kuchnia otwarta

Jest to kuchnia, która nie jest w żaden sposób oddzielona od reszty domu lub mieszkania. Dzięki temu nawet w przypadku niewielkich pomieszczeń, sprawia wrażenie naprawdę przestronnego wnętrza. Zaletami kuchni otwartej jest z pewnością możliwość rozjaśnienia wnętrza, duże możliwości aranżacyjne i bezpośredni kontakt z osobami w salonie. W momencie, kiedy zdecydujemy się na wykonanie kuchni otwartej, należy zwrócić uwagę na zadbanie o wysokiej jakości okap kuchenny i właściwą wentylację.

Kuchnia zamknięta

Jest to klasyczne wnętrze, oddzielone od pozostałej części domu lub mieszkania. W nowoczesnym budownictwie takie rozwiązanie jest coraz mniej popularne. Kuchnia zamknięta jest przede wszystkim łatwiejsza do urządzenia. Decydując się na ten rodzaj, można swobodniej podchodzić do kwestii porządków, ponieważ goście, którzy siedzą w salonie obok, nie widzą strefy naczyń w zlewie. Mniej uciążliwy dla domowników jest również hałas urządzeń pracujących w kuchni.

 

 

 

 

 

 #Materiałsponsorowany